Toplum

Avrupalı Türklerin Çoğu Dönüş Yolculuğunu Tamamladı: Sınır Kapıları Boş Kaldı

Yurt dışında yaşayan ve yıllık izinlerini memleketlerinde geçiren Avrupalı Türklerin büyük çoğunluğu yaşadıkları ülkelere dönüş yapınca sınır kapılarında yoğunluk azaldı.
12 Eylül 2023
Yurt dışında yaşayan ve yıllık izinlerini memleketlerinde geçirenlerin büyük çoğunluğu yaşadıkları ülkelere dönüş yaptı. @aa

Sınır kapılarından 22 Haziran’dan bu yana 2 milyon 630 bine yakın yolcu Türkiye’ye giriş yaptı. Avrupa’da yaşayan Türklerin dönüş yolculuğunun başlamasıyla 20 Temmuz’dan bu yana ise 2 milyon 555 bine yakın yolcu çıkış yaptı. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı Kapıkule başta olmak üzere Hamzabeyli, İpsala, Pazarkule ve Dereköy sınır kapılarında zaman zaman yoğunluk yaşandı.

Toplum | 11 Eylül 2023 Hasene, Bu Yıl Sıla Yolunda Yüzbinlerce Avrupalı Türk’e Hizmet Verdi 11 Eylül 2023

“Yolların sakinlemesini bekledik”

Almanya’ya dönen Lütfi Balasar, tatilini tamamlayan çok sayıda kişinin yaşadığı ülkeye gittiğini söyledi. Sınır kapılarındaki yoğunluğun azaldığını belirten Balasar, “Yurt dışında da okullar açıldı ancak benim küçük çocuğum olmadığı için dönüş yoluna yeni çıktık. Üniversitede okuyan bir kızım var 18 Eylül’de okula başlayacak. Yolların sakinlemesini bekledik. Memleketimizden gurbete gidiyoruz.” dedi. Balasar, geliş yolunun mutlu dönüşün ise hüzünlü olduğunu dile getirdi.

“Vatanı düşünmediğimiz gün geçirmedik”

Almanya’ya dönen Halil Arslan da Avrupalı Türklerin dönüş yolculuğunun büyük oranda tamamlanması dolayısıyla sınır kapılarının sakin olduğunu ifade etti. Tatilin güzel geçtiğini, memleketinden güzel anılar biriktirdiğini anlatan Arslan, “1974’ten beri yurt dışındayız. Vatanı düşünmediğimiz gün geçirmedik. Her ne kadar orada olsak da her gün vatanın hasretiyle uyanıyoruz.” dedi. Kadir Gemenekli ise tatilini Çorum’da akraba ziyareti yaparak geçirdiğini anlattı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş