Gündem

Hindistan’da 2 Müslüman’ın Öldüren Kişi Gözaltına Alındı

Hindistan'da 2 Müslüman'ın ölümünden ve Hindular ile Müslümanlar arasındaki şiddet olaylarından sorumlu tutulan Monu Manesar, gözaltına alındı.
12 Eylül 2023
@shutterstock

Hindistan’da Şubat ayında 2 Müslüman’ın ölümünden ve 31 Temmuz’da Nuh bölgesinde Hindular ile Müslümanlar arasındaki şiddet olaylarından sorumlu tutulan Monu Manesar, gözaltına alındı.

Gündem | 28 Ağustos 2023 Hindistan’da Müslüman Öğrenciye Şiddet Uygulanan Okul Kapatıldı 28 Ağustos 2023

Hindistan’ın NDTV kanalına göre, Bharatpur Emniyeti yetkilisi Mridul Kachawa, yaptığı açıklamada, “Haryana Emniyetindeki meslektaşlarımız bize Monu Manesar’ın gözaltına alındığını bildirdi. Yasal prosedürleri tamamladıktan sonra biz de sürece başlayacağız.” ifadesini kullandı.

“kefaletle serbest kalmasının muhtemel”

Hint basınına konuşan kaynaklar, azınlıklara yönelik saldırılarıyla bilinen aşırı milliyetçi grup Bajrang Dal üyesi Manesar’ın, kefaletle serbest kalmasının muhtemel olduğunu öne sürdü. Kaynaklar, böyle bir durumda Racastan polisinin ise Manesar’ı çifte cinayet suçlamasıyla gözaltına alacağını söyledi.

Yerel basındaki haberlerde, Manesar olduğu iddia edilen bir kişinin, “sivil giyimli yetkililer” tarafından gözaltına alındığını gösteren bir videonun ortaya çıktığı belirtiliyor.

Manesar’ın karıştığı olaylar

Racastan Eyalet Polisi, şubatta yanmış bir arabada Nasir ve Junaid’in cesetlerine ulaşmıştı. Müslümanlara yönelik gerçekleştirdiği saldırıların videolarını paylaşmakla tanınan Manesar’ın, Nasir ve Junaid’i öldürdüğü öne sürülmüştü.

Manesar’ın, 31 Temmuz’da Nuh’ta dini bir mitinge katılacağını açıklamasının ardından bölgede şiddet olayları patlak vermişti. Nuh’ta toplumsal şiddet olaylarının başlamasından saatler sonra radikal Hindu gruplar, Gurugram ve Sohna gibi kasabalarda Müslümanlara ait dükkanlara, mülklere ve ibadet yerlerine saldırılar düzenlemişti.

camiyi ateşe vermişti

İddialara göre, “Anjuman Jama” adlı camiye saldırı düzenleyen grup, camiyi ateşe vermiş ve o sırada içeride bulunan 22 yaşındaki imam Muhammed Saad’in ölümüne sebep olmuştu. Şubatta 2 Müslüman’ın öldürülmesine ilişkin polis, Manesar’ı tutuklamak amacıyla evine gittiğini ancak adresinde bulunamadığını açıklamıştı. 28 yaşındaki Manesar’ın, olayların ardından ülke basınına röportajlar vermeye devam etmesi dikkati çekmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş