Gündem

Kur’an-ı Kerim’e Yönelik Saldırılar BM Konseyi’nde Ele Alınacak 

Son dönemde özellikle bazı Avrupa ülkelerinde Kur'an-ı Kerim'e yönelik artan saldırıların BM İnsan Hakları Konseyinin 54'üncü Olağan Oturumunda gündeme geleceği ve bu konunun detaylı ele alınacağı belirtildi.
12 Eylül 2023
@aa

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Kur’an-ı Kerim’e yönelik artan saldırıların 6 Ekim’de BM İnsan Hakları Konseyinin 54’üncü Olağan Oturumunda gündeme geleceğini ve bu konunun detaylı ele alınacağını belirtti.

Fas için saygı duruşı yapıldı

BM İnsan Hakları Konseyinin 54’üncü Olağan Oturumu Cenevre’de başladı. BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen toplantı, 7 büyüklüğünde depremle sarsılan Fas ile dayanışma için saygı duruşuyla başladı.

Gündem | 26 Temmuz 2023 BM, Kutsal Kitaplara Saldırıyı Uluslararası Hukukun İhlali Sayacak  26 Temmuz 2023

Oturuma BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, BM İnsan Hakları Konseyinin 2023 Dönem Başkanı Çekya’nın BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vaclav Balek, Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Güven Begeç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cenevre Temsilcisi Kemal Köprülü ile diğer ülkelerin ve BM kurumlarının temsilcileri katıldı.

“İnsanlar makul bir yaşam tarzı istiyor”

Komiser Türk, İnsan Hakları Konseyinin 54’üncü Olağan Oturumunun açılış konuşmasında, dünyanın her yerinde insanların makul bir yaşam standardı istediğini ve buna haklarının olduğunu belirtti. Türk, insanların gıdaya erişim, uygun maliyetli tıbbi bakım, eğitim ve fırsat eşitliği, temiz çevre ile kaynakların adil paylaşımı neticesinde iyi bir ekonomik durum gibi haklı beklentilerinin olduğunu vurguladı.

“İnsanlar, tüm bunların sağlanması için kararlara aktif ve anlamlı katılım ile onların taleplerine hizmet eden hükümetler istiyor.” diyen Türk, zaman zaman insanların bu haklardan mahrum bırakıldığını ve adil olmayan gelişmeler altında ezildiklerini ifade etti.

“kutuplaştırma dürtüsünün en son göstergesi”

Türk, “Yakın zamanda meydana gelen yaklaşık 30 çirkin Kur’an-ı Kerim yakma olayı, hem toplumlar içinde hem de ülkeler arasında bölünmeye neden olan, kutuplaştırmanın ve parçalanma dürtüsünün en son göstergesidir. Bu konuyu 53/1 sayılı karar doğrultusunda 6 Ekim’de detaylı olarak ele alacağım.” dedi.

“mülteciler fark edilmeden ölüyor”

Yunanistan açıklarında haziranda meydana gelen tek bir gemi kazasında 600’den fazla kişinin hayatını kaybetmesi de dahil bu yıl Akdeniz’de 2 bin 300’den fazla kişinin öldüğünü veya kaybolduğunu anlatan Türk, buna ilişkin kayıtsızlık karşısında şok olduğunu söyledi. Türk, Manş Denizi de dahil Avrupa’nın çevresindeki denizlerde çok daha fazla göçmen ve mültecinin fark edilmeden öldüğünü belirtti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş