Toplum

IGMG’den İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin: “Çevre Bilinciyle Cami Yolunda”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa genelinde yüzlerce camide aynı anda gerçekleştirilecek olan “Emisyonsuz Hafta – Çevre Bilinciyle Cami Yolunda” projesini başlatıyor.
13 Eylül 2023

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG), 16-22 Eylül tarihleri arasında “Emisyonsuz Hafta –Çevre Bilinciyle Cami Yolunda” projesi kapsamında, cami cemaatinin camiye yürüyerek, bisikletle, veya uzak mesafede ikamet ediyorlarsa başkalarıyla ortak araç kullanarak gelmesini, dolayısıyla da emisyonun azaltılmasını amaçlıyor.

“İklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlamayı hedefliyoruz”

Proje hakkında açıklama yapan İslam Toplumu Millî Görüş Genel Sekreteri Ali Mete “Cuma günleri sadece Almanya’da 100.000 Müslüman cuma namazı için camilere gidiyor. Bu proje ile camilerdeki günlük hayatımıza çevre bilincini daha çok yansıtmayı, böylelikle de iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Allah’ın koyduğu mizana saygı ve onu koruma bilinci yalnızca bu aksiyon haftası ile sınırlı kalmamalı, Müslümanlar olarak hayatımızın her alanında belirleyici olmalıdır.” diye konuştu.

“İklim değişikliği çağımızın en büyük sorunlardan biri”

İslam Müslümanları doğal kaynakları tasarruflu kullanmaya ve çevreye saygılı olmaya davet ettiğini söyleyen IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, “İslami bir cemaat olarak, iklim değişikliğinin korkunç neticeleri karşısında kendimizi dünya üzerindeki milyarlarca insanın selameti için bir şeyler yapma konusunda sorumlu hissediyoruz. İklim krizinden etkilenen insanların şartlarının düzeltilmesini sadece talep etmek tek başına yeterli değil; kendimiz de bir şeyler yapmalı, yaşam tarzımızı eleştirel bir şekilde muhasebeden geçirmeliyiz.” ifadelerinde bulundu. İklim değişikliğinin çağımızdaki en büyük sorunlardan biri olduğunu belirten Mete, bu bağlamda ilk olarak sanayi ülkelerinin sorumluluklarının bulunduğunu belirtti.

çevre bilinci konularında duyarlılık oluşturulacak

Aksiyon haftasında düşük emisyonlu bir yaşam ve günlük hayatta çevre bilinci konularında duyarlılık oluşturulacak. Konu ayrıca dinî açıdan cuma hutbelerinde ve vaazlarda, camilerdeki din eğitimlerinde de işlenecek. Almanya’nın yanı sıra çok sayıda Avrupa ülkesinde gerçekleştirilecek olan aksiyon afişler, bilgilendirme materyalleri ve sosyal medya paylaşımları gibi araçlarla duyurulacak.

“herkese ulaşmak istiyoruz”

IGMG teşkilatırının uzun süredir camileri iklim değişikliği hususunda nasıl daha etkin hâle getirebileceğiyle ilgili fikir ve çözüm önerileri üzerinde değerlendirmeler yaptıklarını söyleyen Mete, “Bu proje yalnızca bir başlangıç mahiyetinde ve uzun vadede etkisini göstereceğini ümit ediyoruz. Projeye hem Genel Merkez hem de bölgeler düzeyinde gençlik teşkilatlarımız da bütün imkânlarıyla katkı sağlayacak. Genç, yaşlı, kadın, erkek fark etmeksizin, mümkün olduğunca herkese ulaşmak istiyoruz” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş