Kanada

Kanada’da Müslüman Taksi Şoförüne Irkçı Saldırı

Kanada'da taksi şoförlüğü yapan Müslüman genç, kırmızı ışıkta beklerken ırkçı saldırıya uğradı.
17 Kasım 2023
Kanada polisi, Müslüman bir taksi şoförünün yüzüne bilinmeyen bir madde sıkan kişiyi arıyor. @shutterstock

Kanada polisi, Müslüman bir taksi şoförünün yüzüne bilinmeyen bir madde sıkan kişiyi arıyor.

Taksi şoförü Bilal, yaşadıklarını CTV News’e anlattı. Bilal, 14 Kasım’da Kanada’nın Toronto kentinde kırmızı ışıkta durduğunu ve kaldırımda bekleyen kişiye taksiye ihtiyacı olup olmadığını sorduğunu söyledi.

Bekleyen kişinin “Sen Müslüman mısın?” sorusuna “Evet, Müslümanım” yanıtını verdiğini aktaran Bilal, yanıtın ardından şüphelinin yüzüne bir şeyler sıkıp küfür ettiğini belirtti.

Zanlı olay yerinden kaçtı

Bilal, aldığı hasarın ardından gözlerinde yanma olduğunu ifade ederek, derhal ambulans çağırdığını ve hastaneye kaldırıldığını anlattı.

Zanlı ise olay yerinden kaçtı ve henüz yakalanamadı. Toronto polisi, olaya ilişkin soruşturma açıldığını ve şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldığını duyurdu.

Kanada’da Müslüman karşıtlığı arttı

Kanada Müslümanları Ulusal Konseyinden (NCCM) olaya ilişkin yapılan açıklamada, Müslüman karşıtı olayların Kanada’da artış gösterdiği vurgulanarak, “Bu nefret dalgasını durdurmanın zamanı geldi.” ifadesi yer aldı.

Kanada hükümeti, ülkede Müslüman toplumunun karşı karşıya kaldığı saldırı, ırkçılık, ayrımcılık ve dini hoşgörüsüzlüklerle mücadele için 27 Ocak’ta özel temsilci atamıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş