Dünya

Haftalardır Denizde Mashur Kalan Arakanlı Mülteciler Kurtarılmayı Bekliyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Andaman Denizi'nde içinde yaklaşık 400 Arakanlı Müslüman mültecinin bulunduğu 2 teknenin kurtarılmayı beklediğini bildirdi.
04 Aralık 2023
BM: Denizlerde Hayatını Kaybeden Arakanlı Mülteci Sayısındaki Artış Endişe Verici @aa

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Andaman Denizi’nde yaklaşık 400 Arakanlı mültecinin 2 haftadır kurtarılmayı beklediğini duyurdu.

arakan çocuk Dünya | 24 Ekim 2023 BM: Arakanlı Müslüman Mülteciler Unutulmamalı 24 Ekim 2023

BMMYK tarafından yapılan açıklamada, aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 400 Arakanlı mülteciyi taşıdığı tahmin edilen 2 teknenin erzakının tükendiği ve Andaman Denizi’nde akıntının etkisiyle sürüklendiği belirtildi.

“Kurtarılmazsalar hepsi ölebilir”

Associated Press’e (AP) konuşan BMMYK Bangkok Bölge Sözcüsü Babar Baloch, “kurtarma çalışmalarına başlanmadığı takdirde teknedekilerin hepsinin ölebileceğinden endişe edildiğini” kaydederek, Bangladeş’ten yola çıktığı anlaşılan teknelerin yaklaşık 2 haftadır denizde olduğunun bildirildiğini aktardı.

Baloch, Aralık 2022’de 180 kişinin bulunduğu bir teknenin kaybolduğu olayı hatırlatarak, sürüklenen 2 tekneye yardım edilmemesi halinde dünyanın “benzer bir trajediye daha tanık olabileceğini” söyledi.

yiyecek ve sularını bitti

AP’nin, 2 Aralık’ta ulaştığı Andaman Denizi’ndeki teknelerden birinin kaptanı Maan Nokim, teknede 180 ila 190 kişinin bulunduğunu, yiyecek ve sularının bittiğini ve teknenin motorunun hasar gördüğünü kaydetmişti.

Nokim, dün, teknenin Tayland’ın batı kıyısından 320 kilometre uzakta olduğunu aktarırken AP’nin, bugün temasa geçtiği bir Tayland donanma sözcüsü ise tekneler hakkında herhangi bir bilgi almadığını ifade etti.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

BM, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini geçtiğini bildirdi. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş