Toplum

Hollanda’da Trafik Cezaları Artırıldı

Sürüş esnasında telefon kullanma, gereksiz yere sol şeritten gitme, kırmızı ışıktan geçme ve kemer kullanmama gibi pek çok alanda Hollanda’da trafik cezaları artırıldı.
05 Ocak 2024
@shutterstock

Hükümetin Ekim ayında aldığı karara göre Hollanda’da trafik cezaları artırıldı. Karara göre mevcut trafik cezaları yüzde 10 oranında zamlı uygulanıyor.

Yeni trafik ceza uygulamasına göre, araba sürerken telefon kullanımına 420 Euro ceza kesilecek. Cezalar bisiklet ve motosiklet kullanırken telefonda konuşanlara da kesilecek. Bisiklet sürücüleri telefon kullandıkları için 160, motosiklet sürücüleri de 290 Euro ödeyecek.

Hollanda’da Trafik Cezaları Artırıldı

Yüzde 10 oranında trafik cezalarının artırıldığı Hollanda’da gürültülü egzozlar için 360 Euro ceza kesilirken, ön ve yan camlardan yeterli görüş imkânı olmaması da 490 Euro ile cezalandırılıyor.

Gereksiz yere sol şeritten gitme cezası 240 Euro’dan 270 Euro’ya çıkarılırken, kırmızı ışıkta durmayanlara verilen 280 Euro’luk ceza da 300 Euro’ya çıkarıldı. Daha önceleri 160 olan emniyet kemeri takmama cezası da 180 Euro’ya çıktı.

300 Euro’luk Trafik Cezaları

Kavşaklarda sağdan gelenlere ve tramvaylara yol vermemenin 300 Euro ile cezalandırıldığı Hollanda’da ayrıca, insanların indiği taraftan bir otobüs veya tramvayı sollamak da 300 Euro ile cezalandırılıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş