Gündem

İsrail’i Eleştiren Eski Fransız Basketbolcu, Olimpiyat Komisyonundan Atıldı

İsrail'in sömürgecilik politikasını eleştiren eski Fransız basketbolcu Emilie Gomis, 2024 Olimpiyat Oyunları Atletleri Komisyonundan çıkarıldı.
05 Ocak 2024
@shutterstock

Eski Fransız basketbolcu Emilie Gomis, Instagram hesabından İsrail’in sömürgecilik politikasını eleştirdiği için 2024 Olimpiyat Komisyonundan çıkarıldı.

Bu yıl Paris’te düzenlenecek 2024 Olimpiyat Oyunları’nın Büyükelçisi Gomis’in adının, İsrail’in sömürgecilik politikasını eleştiren bir paylaşımının ardından 2024 Olimpiyat Oyunları Atletleri Komisyonu sitesinde yer alan üyeler listesinden çıkarıldığı görüldü.

Diğer görevlerinden de uzaklaştırılacak

Gomis’in 2024 Paris Olimpiyatları Büyükelçilik görevinden atılıp atılmayacağı da ilerleyen günlerde kararlaştırılacak.

Eski Fransız basketbolcu, ayrıca Paris Olimpiyat Oyunları Yönetim Konseyi üyesi. Fransız basını, Gomis’in 2024 Paris Olimpiyatları kapsamındaki diğer görevlerinden de uzaklaştırılacağını belirtiyor.

Gomis’in atılmasına neden olan paylaşım

Gomis, Instagram hesabından 9 Ekim 2023’te İsrail’in sömürgecilik politikasını eleştiren paylaşım yapmıştı. Söz konusu paylaşımda, 1947, 1967 ve 2023 olmak üzere 3 farklı tarihte Fransız topraklarının haritası bulunuyordu.

Paylaşımdaki haritalarda zamanla İsrail bayrağının Fransa bayrağının yerini aldığı görülüyor. Gomis, paylaşımında “Bu durumda siz ne yapardınız?” ifadesini kullanmıştı.

Yahudi karşıtı olmakla suçlandı

Eski basketbolcu, bir gün sonra paylaşımını silerken, Yahudi karşıtı olduğuna ilişkin suçlamaları reddetmişti. Ulusal basın, Fransa Olimpiyat Komitesi Etik Kurulunun tavsiyesi üzerine Gomis’in 2024 Olimpiyat Oyunları Atletleri Komisyonundan çıkarılacağını aktarmıştı.

Kurul, üyelerin tarafsız olması gerektiği ve Gomis’in İsrail’in politikasına ilişkin paylaşımının etik prensipleri ihlal ettiği değerlendirmesinde bulunmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş