Gündem

Fransa’da Başbakan Attal’ın Kurduğu Yeni Kabine Açıklandı 

Fransa'da 8 Ocak'ta Elisabeth Borne ve hükümetinin istifa etmesinin ardından Başbakanlık görevine getirilen Gabriel Attal'ın kurduğu kabine açıklandı.
12 Ocak 2024

Fransa’da Başbakanlık görevine getirilen Gabriel Attal’ın kurduğu kabine açıklandı. Yeni atanan Kültür Bakanı Rachida Dati’nin merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) partisinden ihraç edildiği bildirildi.

Gündem | 9 Ocak 2024 Fransa’nın Yeni Başbakanı 34 Yaşındaki Gabriel Attal Oldu  9 Ocak 2024

Elysee Sarayı Genel Sekreteri Alexis Kohler, yeni kabineyi cumhurbaşkanlığı konutunda açıkladı. Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı görevine, Avrupa Parlamento’sundan (AP) milletvekili ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ın lideri Stephane Sejourne getirildi. 38 yaşındaki Sejourne, Fransa’da 5. Cumhuriyet döneminin en genç dışişleri bakanı oldu.

Bazı bakanlar değişti

2008-2017 yıllarında Cumhuriyetçiler (LR) Partisinde milletvekilliği ve meclis başkan yardımcılığı görevini üstlenen Catherine Vautrin, Çalışma, Sağlık ve Dayanışma Bakanı oldu. İktidar partisi Rönesans milletvekili Marie Lebec, Parlamento ile ilişkilerden Sorumlu Bakan olarak atandı.

Paris’in 7. bölgesinin Cumhuriyetçiler (LR) partili Belediye Başkanı Rachida Dati, Kültür Bakanlığının başına getirildi. Dati, daha önce eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde Adalet Bakanı olarak çalışmıştı.

Hükümet sözcüsü de değişti

Gençlikten Sorumlu Devlet Bakanı Prisca Thevenot ise Demokratik Yenilenmeden Sorumlu Bakan ve Hükümet Sözcüsü olarak görevlendirildi. Dayanışma ve Aile Bakanı Aurore Berge için görev değişikliğine gidildi. Berge, artık Kadın ve Erkek Eşitliğinden Sorumlu Bakan olarak görev yapacak.

Önceki kabinde Spor Bakanı olan Amelie Oudea-Castera’nın çalışma alanı genişletildi. Oudea-Castera, artık Eğitim, Gençlik, Spor ve Olimpiyat Oyunları Bakanı görevini üstlenecek.

Görevine devam eden isimler

Kabinede görevlerine devam eden isimler arasında İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Tarım Bakanı Marc Fesneau, Ekolojik Dönüşüm Bakanı Christophe Bechu, Yüksek Öğrenim ve Araştırma Bakanı Sylvie Retailleau bulunuyor.

34 yaşındaki Gabriel Attal 9 Ocak’ta eski Başbakan Elisabeth Borne’un yerine başbakan olarak getirilmişti. Milletvekili olan Attal, daha önce hükümet sözcülüğü ve eğitim bakanlığı görevlerini üstlenmişti.

Yeni Kültür Bakanı Dati, partisinden ihraç edildi

Fransa’nın yeni atanan Kültür Bakanı Rachida Dati’nin merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) partisinden atıldığı bildirildi. LR Partisi Genel Başkanı Eric Ciotti, X sosyal medya platformundan Dati’nin partilerinden ihraç edildiğini duyurdu.

Ciotti, “Rachida Dati hükümete girmeyi seçti. Kendisini siyasi ailemizin dışında konumlandırıyor.” ifadesini kullandı. Dati’nin artık Cumhuriyetçiler partisinde olmadığını açıklayan Ciotti, partilerinin muhalefette olduğunu belirtti. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş