Dünya

BM: Gazze’de İnsanlar Karınlarını Doyuracak Yiyecek Bulamıyor!

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları aralıksız devam ederken bölgeye uyguladığı ambargo sebebiyle Filistinliler açlıkla mücadele ediyor. Birleşmiş Milletler, Gazze'de insanların karınlarını doyuracak yiyecek bulamadığı, durumun çok trajik olduğunu belirtti.
25 Ocak 2024
İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları aralıksız devam ederken bölgeye uyguladığı ambargo sebebiyle Filistinliler açlıkla mücadele ediyor. @aa

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını 111 gündür aralıksız sürdürüyor. Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), temel gıda maddeleri bulunamadığı için Gazze Şeridi’nin kuzeyinde çok trajik bir durum yaşandığını belirtti.

UNRWA’nın Gazze Medya Ofisi Direktör Vekili İnas Hamdan, yaptığı açıklamada, genel olarak Gazze Şeridi’nde özelde ise kuzeydeki Gazze ve Kuzey Gazze valiliklerinde durumun felaket ötesi olduğunu ifade etti.

Saldırılardan kaçarak Refah kentine sığınan Filistinliler, hayır kurumlarının dağıttığı yemeklerden alabilmek için yoğunluk oluşturdu.

“Temel gıda maddeleri yok”

“Un ve pirinç gibi temel gıda maddeleri mevcut değil. Orada yaşayanlar karınlarını doyuracak yiyeceği bulamıyor. Durum en basit ifadeyle çok trajik.” diyen Hamdan, bu bölgelerdeki gıda sıkıntısının daha fazla sağlık sorununa neden olduğunun altını çizdi.

Gazze kentine insani yardım ulaştırmanın, İsrail’in getirdiği kısıtlamalar nedeniyle son derece zor ve karmaşık hale geldiğini kaydeden Hamdan, Gazze ve Kuzey Gazze valiliklerinde pek çok bölgeye bu kısıtlamalar nedeniyle yardımların ulaştırılamadığını dile getirdi.

Yardım konvoylarına ateş açıldı

UNRWA’nın geçen günlerde Gazze’nin kuzeyine gönderdiği 2 yardım konvoyuna, güneye döndüğü sırada ateş açıldığını ifade eden Hamdan, “Bu, kabul edilebilir bir durum değil. İnsani yardım ekiplerinin korunması ve yeterli miktarda insani yardımın bölgeye ulaşması sürecinin kolaylaştırılması gerekiyor.” dedi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları aralıksız devam ederken bölgeye uyguladığı ambargo sebebiyle Filistinliler açlıkla mücadele ediyor.

Yardım almak için bekleyen 20 Filistinli öldürüldü

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada, İsrail’in, Gazze kentinin güneyindeki Kuveyt Kavşağında yardım almak için bekleyen Filistinlileri hedef alan saldırısında 20 kişinin öldüğü, 150’sinin yaralandığı bilgisi geçilmişti.

Görgü tanıkları ise İsrail ordusunun, Filistinlileri top mermisi ve insansız hava araçlarından (İHA) ateş açarak hedef aldığını belirtmişti.

DSÖ’den Gazze’deki tüm sivillerin korunması çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Gazze’nin Han Yunus kentindeki Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) eğitim merkezine İsrail ordusunun düzenlediği saldırının ardından UNRWA ile zorlu bir misyonu gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

DSÖ ekibinin, 15’inin durumu kritik 45 hastanın Najjar Hastanesine tahliyesine yardımcı olduğunu kaydeden Ghebreyesus, 1 hastanın ise yolda hayatını kaybettiğini belirtti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş