Gündem

Almanya’da İmparatorluk Vatandaşları Üyesi Şüphelinin Evine Polis Baskını 

Almanya'da, "İmparatorluk Vatandaşları" üyesi olan bir kişinin evinde yapılan aramada özel polis kuvvetlerinin yasa dışı silah ve mühimmat ele geçirdiği bildirildi.
26 Ocak 2024
@shutterstock

Almanya’da darbe yapmakla suçlanan “İmparatorluk Vatandaşları”na yönelik operasyonlar devam ediyor. Wuppertal kentinde, İmparatorluk Vatandaşları üyesi olduğundan şüphelenilen bir kişinin evinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Wuppertal Başsavcısı Wolf-Tilman Baumert, basına yaptığı açıklamada, 52 yaşındaki şüpheli şahıs avcı olmasına rağmen silahların çoğunun ruhsatının bulunmadığını, av silahlarında kullanılmayacak kalibrelerde mühimmat ele geçirildiğini belirtti.

Reichsbürger üyesi olduğu kanıtlandı

Baumert, hakkında yasadığı silah bulundurmaktan işlem yapılan şüphelinin evinde yapılan aramalarda, ayrıca şüphelinin “İmparatorluk Vatandaşları ” üyesi olduğuna dair belgelerin ve diğer kanıtların da ele geçirildiğini söyledi.

Ateşli silahlar dairesinin, ihbar üzerine evine baskın düzenlenen şüphelinin ruhsatlı silah bulundurma izninin iptal edilip edilmeyeceğinin de araştırdığı bilgisi paylaşıldı.

Reichsbürger nedir?

İç istihbarat raporuna göre, kendilerini “Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger)” olarak görenlerin sayısı 23 bin civarında bulunuyor. 2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır grup, Almanya’yı meşru devlet olarak tanımıyor.

Grup üyelerinden bazıları, monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, bazılarının da Nazi taraftarı olduğu biliniyor. Bazı üyeler ise Almanya’nın halen askeri işgal altında olduğunu düşünüyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş