Gündem

Türkiye’de Depremzedeler, Asrın Felaketi’nin Yıl Dönümünde Geceyi Sokaklarda Geçirdi 

Türkiye'de 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde depremzedeler geceyi sokaklarda geçirdi.
06 Şubat 2024
Türkiye'de Depremzedeler, 6 Şubat'ın yıl dönümünde geceyi sokaklarda geçirdi @aa

“Asrın felaketi” olarak nitelenen 6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerdeki vatandaşlar, depremlerin yıl dönümünde geceyi sokaklarda geçirdi.

Depremde hayatını kaybedenlere dualar edildi

Yoğun sisin kapladığı Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Ailecek meydana akın eden vatandaşlara, bazı işletmeler tarafından ücretsiz çay ikramı yapıldı.

Gruplar halinde meydanda toplanan vatandaşlardan kimisi 6 Şubat gecesi yaşadıklarını anlatıyor, kimisi de buhur yakarak depremde kaybettikleri için dua etti.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde vatandaşlar, 6 Şubat 2023’teki depremlerin yıl dönümünde geceyi sokaklarda geçirdi

Deprem nöbeti tutuldu

İskenderun ilçesinde vatandaşlar sokaklarda ateş yakarak “deprem nöbeti” tuttu. Bir enkaz alanına kırmızı karanfiller bırakan vatandaşlar, “unutmadık” yazılı pankart da bıraktı. Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki yıkılan binanın enkazının bulunduğu alanda ateş yakarak oturan Zahide Eren Mert, felaketi yaşadıkları geceyi sokakta nöbet tutarak geçirmek istediklerini söyledi.

Depremde çok kişinin hayatını kaybettiğini belirten Mert, bir daha böyle acıların yaşanmamasını diledi. Süleyman Güçlü de 6 Şubat’ı kesinlikle unutmayacaklarını söyledi.

Sokaklara depremin tarihi ve saatinin bulundu pankartlar asıldı.

Unutmayacağız

Osmaniye’de ise belediye tarafından düzenlenen anma programı öncesinde vatandaşlar Raufbey Mahallesi’nde depremde yıkılan Metin Tamer Sitesi’nin önünde bir araya geldi. Alanda kurulan sobanın etrafında toplanan kalabalığa belediye ekiplerince yemek ve çay ikramın edildi.

Adıyaman

Valilik önünde bir araya gelen vatandaşlar, kentin simgesi olan ve aradan geçen bir yıla rağmen 04.17’i gösteren saat kulesine kadar “Sesimi duyan var mı” “Memleketimi terk etmeyeceğim” yazılı pankartlarla yürüdü.

Bazı depremzedelerin yürüyüş sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Yürüyüşün ardından ise depremin yaşandığı saat 04.17’de kentteki tüm camilerden sela okundu. Program kapsamında hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Malatya’daki okulların ışıkları 04.17’de açıldı

“Asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin birinci yılı dolayısıyla kentteki okulların ışıkları yakıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “6 Şubat tarihinde ilk andan itibaren ışıkları sönen şehrimize umut olmak için eğitim ordumuz ile var olduk. Yarın da var olmaya ve başarmaya devam edeceğiz. 6 Şubat 04.17’de aydınlık olmaya devam diyerek, tüm okullarımızda ışıklarımızı açıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Adana

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve 96 kişinin yaşamını yitirdiği Alpargün Apartmanı’nın da olduğu alanda anma etkinliği düzenlendi. Depremde kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da felaketin yıl dönümü dolayısıyla, 04.17’de 112 Acil Çağrı Merkezi binasında, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak başkanlığında değerlendirme toplantısı düzenlendi. Depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başlayan toplantıda, AFAD tarafından depreme ilişkin hazırlanan “Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması” isimli kısa filmi gösterildi.

Şıldak, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dileyerek, bir daha böyle felaketlerin yaşanmamasını temenni etti.

Kilis

Kilis’te felaketin yıl dönümü dolayısıyla, 04.17’de AFAD koordinasyon merkezinde, Kilis Valisi Tahir Şahin başkanlığında değerlendirme toplantısı düzenlendi. Depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dileyerek, bir daha böyle felaketlerin yaşanmamasını dileyen Şahin, şunları kaydetti:

“İlimiz dahil 11 ili etkileyen asrın felaketinde şehrimizde ilk etapta AFAD merkezine 40 binanın yıkıldığına yönelik ihbar geldi. Depremde 11 vatandaşımız hayatını kaybetti. 65 vatandaşımız sağlık kuruluşlarında tedavi altına alındı. Tüm deprem döneminde hayatını kaybeden yaklaşık 53 binin üzerinde vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş