Gündem

AİHM, İsviçre’yi Irksal Profilleme Nedeniyle Mahkûm Etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre’yi ırksal profilleme uygulaması sebebiyle mahkûm etti.
23 Şubat 2024
@shutterstock

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre polisinin “ırksal profilleme” uygulamasıyla ten rengi sebebiyle Mohamed Wa Baile isimli İsviçre vatandaşının kimliğini kontrol etmesini ve bu kontrolü yasal kabul eden İsviçre mahkemelerini ayrımcılık yapmaktan mahkûm etti.

AHİM, uğradığı mağduriyet sebebiyle İsviçre hükümetinin Mohamed Wa Baile’ye 24 bin Euro da tazminat ödemesini karara bağladı. Mohamed Wa Baile mahkemeden tazminat talebinde bulunmamıştı.

Ten Rengi Sebebiyle Tren İstasyonunda Kimlik Kontrolüne İtiraz Etmişti

İsviçre vatandaşı olan Mohamed Wa Baile, 2015 yılında Zürih tren istasyonunda sadece teninin rengi sebebiyle polislerin kimliğini sormasına itiraz etti. Polis, güvenlik görevlilerine kimlik göstermediği gerekçesi ile Mohamed Wa Baile aleyhine dava açtı. Ayrıca Mohamed Wa Baile’ye 100 İsviçre Frangı para cezası kesildi.

Mohamed Wa Baile de polisin “ırksal profilleme” sebebiyle kendi tenin farklılığından dolayı kimliğini kontrol etmek istediğini, bunun yasal olmadığını belirterek karşı dava açtı. Ancak İsviçre’deki tüm mahkemeler polisin kontrolünü haklı bularak davaları reddetti.

Hem Polis hem de İsviçre Mahkemeleri Ayrımcılık Yaptı

Bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuran Mohamed Wa Baile, açtığı davayı kazandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İsviçre polisinin “ırksal profilleme” uygulaması ile özel kimlik kontrolü yapmasının ayrımcılık olduğu gibi, mahkemelerin bu yönde karar vermeyerek polisin bu şekildeki kimlik kontrolü yapmasını onaylamalarını da ayrımcılık olarak tanımladı.

AİHM, dava sonucunda Mohamed Wa Baile istemese de İsviçre hükümetini 24 bin Euro tazminat ödemeye mahkûm etti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş