Gündem

AB’den İşgalci Yahudi Yerleşimcilere Yaptırım Kararı! 

Avrupa Birliği, Filistinlilere karşı şiddet eylemlerinde bulunan yasa dışı Yahudi yerleşimcilere bireysel yaptırımlar uygulama kararı aldı.
19 Mart 2024
Avrupa Birliği, Filistinlilere karşı şiddet eylemlerinde bulunan yasa dışı Yahudi yerleşimcilere bireysel yaptırımlar uygulama kararı aldı @aa

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Filistinlilere karşı şiddet eylemlerinde bulunan yasa dışı Yahudi yerleşimcilere bireysel yaptırımlar uygulamakta mutabık kaldığını duyurdu.

Dünya | 23 Haziran 2023 Yahudi Yerleşimciler Camiye Saldırıp Kur’an-ı Kerim’i Yırttı 23 Haziran 2023

Borrell, AB ülkelerinin dışişleri bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 27 üye ülkenin şiddet yanlısı Yahudi yerleşimcilere bireysel yaptırımlar uygulama konusunda uzlaşmaya vardığını bildirdi.

AB’ye girişleri yasaklanacak

Konunun önceki dışişleri bakanları toplantısının da gündeminde olduğunu ancak oy birliğine varılamadığı için karar alınamadığını belirten Borrell, Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerinden sorumlu olduğu belirlenen kişilerin listesinin oluşturulduğunu söyledi.

Mal varlıkları dondurulacak

Borrell, bu kişilere AB’nin mevcut bireysel yaptırım rejiminin uygulanacağını; bunun AB topraklarına giriş yasağı, AB’deki mal varlıklarının dondurulması veya bunlara el konulmasını içerdiğini anlattı.

Gazetecilerin listedeki isimlere dair soruları üzerine Borrell, “İsimler aklımda değil.” dedi.Borrell, listenin hazır olduğunu ve bundan sonra uygulamaya geçileceğini kaydetti.

Macaristan veto etmişti

ABD, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere bazı ülkeler aşırılık yanlısı bazı Yahudi yerleşimcileri yaptırım listesine almıştı.

AB’nin de benzer adımı atabilmesi için Birliğe üye 27 ülkenin tamamının bu yaptırım kararına destek vermesi gerekiyor. Macaristan daha önce kararı veto ederek karşı çıkmıştı.

İspanya: Geç alınmış bir karar

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Brüksel’de düzenlenen AB ülkelerinin dışişleri bakanları toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında, “Yasa dışı Yahudi yerleşimcilere bireysel yaptırım kararını bir ay önce almak isterdik ama o zaman mutabakat sağlanamamıştı. Şimdi masada mutabakat sağlandı. Önemli ama geç alınmış bir karar. Yavaş da olsa diğer ülkeler, bizim pozisyonumuza yaklaşıyor.” ifadesini kullandı.

aşırı sağcı Bakandan yerleşimlerin genişletilmesi çağrısı

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Avrupa Birliği’nin Batı Şeria’daki Filistinlilere saldıran fanatik Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulama kararına karşı yasa dışı yerleşim yerlerinin genişletilmesi gerektiğini söyledi.

The Times of Israel’in haberine göre, aşırı sağcı Bakan Smotrich, AB’nin yaptırım kararının, İsrail’i her düzeyde boykot etme çağrısında bulunan Boykot, Tecrit ve Yaptırım (BDS) adıyla uluslararası alanda yürütülen Filistin yanlısı kampanyanın sonucu olduğunu savundu.

Yahudi yerleşimciler saldırılarını artırdı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimciler, İsrail güçlerinin gözetimi altında Filistinlilere ve mülklerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Filistinli kaynaklara göre, Batı Şeria’daki sadece Yahudilerin yaşadığı 176 yerleşim yeri ile İsrail nezdinde de yasa dışı kabul edilen 186 kaçak yerleşim biriminde yaklaşık 725 bin yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre işgal altındaki topraklardaki tüm Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı sayılıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş