Dünya

İsrail: “Birleşmiş Milletler, Hamas’ın Terör Uzantısı”

İsrail, Refah Sınır Kapısı'nı ziyaret eden ve Gazzelilere destek için oruç tutan BM Genel Sekreteri Guterres'e "BM, onun liderliğinde terörü barındıran ve cesaretlendiren Yahudi ve İsrail karşıtı bir yapı haline geldi." suçlamasında bulundu.
24 Mart 2024
BM genel Sekreteri Guterres Gazzelileri ziyaret etti. @antonioguterres

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu göstermek için oruç tuttu. Guterres, Gazze’dekilerin, iftarda yiyecek yemek bulamamasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Refah Sınır Kapısı’nın her iki tarafında tırların Gazze’ye girmek için beklediği bir sırada sınırın öbür tarafındakilerin açlık çektiğini belirten Guterres, “durumun trajik ve ahlaki açıdan da çileden çıkarıcı” olduğunu kaydetti.

İsrail’den Guterres’e Sert Tepki

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise, Guterres’e sert suçlamalarda bulundu. Katz, Guterres’e hitaben, “BM, onun liderliğinde terörü barındıran ve cesaretlendiren Yahudi ve İsrail karşıtı bir yapı haline geldi.” ifadesini kullandı.

Katz, “Onun liderliğinde çalışanlarının korkunç 7 Ekim katliamına katıldığı UNRWA, Hamas’ın bir terör kolu haline gelmiştir.” suçlamasında bulundu.

“Gazze’deki Durum Ahlaki Açıdan Çileden Çıkarıcı”

Gazzelilerin bitmeyen bir kabus yaşadığını kaydeden Guterres, evlerin yıkıldığını, ailelerin ve nesillerin toptan yok edildiğini, açlık ve kıtlığın insanları pençesine aldığını dile getirerek “durumun trajik ve ahlaki açıdan da çileden çıkarıcı” olduğunu kaydetti.

Guterres, Filistinlilerin, aylar süren sıkıntı ve acılardan sonra ramazan ayına yine İsrail’in saldırıları ve insani yardım girişlerine yönelik engellemelerle girdiğini söyledi.

“Yalnız Değilsiniz”

Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu göstermek için oruç tutan Guterres, Gazze’dekilerin, iftarda yiyecek yemek bulamadığı için duyduğu endişeyi bildirdi.

Gazze’deki Filistinlilere “yalnız değilsiniz” diyerek seslenen Guterres, dünyadaki insanların, her gün gördükleri vahşet karşısında öfke duyduğunu dile getirdi.

@antonioguterres

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş