Gündem

Parisliler Irkçılık ve Faşizme Karşı Yürüdü

Paris'te, yağmura rağmen ırkçılık ve ayrımcılığı protesto gösterilerinin yanı sıra yanı sıra Filistin halkına destek gösterisi de yapıldı.
24 Mart 2024

Fransa’nın başkenti Paris’te göstericiler yağmura rağmen ırkçılık, ayrımcılık ve faşizme karşı gösteri düzenledi. Paris’te ayrımcılık karşıtlarının yanı sıra Filistin destekçileri de yürüyüş yaptı.

Yağmura rağmen yürüyen eylemciler, ülkede yabancılara ve göçmen asıllı vatandaşlara yönelik ırkçılığın ve faşizmin son bulmasını talep etti.

Göstericiler İsrail’in saldırılarının devam ettiği Gazze’yi desteklediklerini ifade ederek, bölgede derhal ateşkes sağlanmasını istedi.

“Bu bir savaş değil, soykırımdır” sloganı atan göstericiler ellerinde Filistin ve Güney Afrika bayrakları taşıdı.

Gösterici Clementine Martins, Gazze’de yaşananları “felaket” olarak nitelendirerek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu konuda bazı açıklamalar dışında hiçbir şey yapmadığını savundu.

Gazze’de çocukların yaşamını yitirdiğini ve açlığın kapıda olduğunu belirten Martins, “Hastaneleri yıkıyorlar, abluka altına alıyorlar. Boş boş oturup bir şey yapmamak mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Martins, Fransa’nın İsrail’e silah göndermeyi durdurması gerektiğini kaydederek, adil barışın yanı sıra acil ve kalıcı ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.(c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş