Gündem

Almanların Çoğunluğu İsrail’in Gazze’ye Saldırılarını Haksız Buluyor

Almanya'da yapılan anket, halkın çoğunluğunun İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını haklı bulmadığını ortaya koydu.
25 Mart 2024
Almanya'da halkın çoğunluğu İsrail'in Gazze'ye saldırılarını haksız buluyor @aa

Almanya’da halkın çoğunluğu İsrail’in Gazze’ye saldırılarını haksız buluyor. Ayrıca ankete katılanların büyük çoğuluğu Gazze’ye gıda ulaşabilmesi için İsrail’e baskı yapılması gerektiğini söyledi.

Alman kamu yayıncısı ZDF’nin “Politbarometer” anketine katılanların yüzde 69’u, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını haklı bulmadığını belirtti.

“İsrail’e baskı yapılsın”

Saldırıları haklı bulanların oranı yüzde 18’de kalırken, katılımcıların yüzde 13’ü “Bilmiyorum” cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 87’si, Batılı ülkelerce, Gazze Şeridi’ndeki halka gıda ve ilaç tedarikini iyileştirmesi için İsrail’e daha fazla baskı yapılmasını, yüzde 7’si ise baskı yapılmamasını istedi.

“Daha fazla insani yardım gitmeli”

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Gazze’ye yeteri kadar insani yardım ulaşmadığını belirterek, insani yardım taşıyan daha fazla tırın Gazze’ye girmesini talep etti.

Scholz, Refah’a büyük bir saldırı yapılması konusunda büyük endişeler taşıdıklarını yineleyerek, “Bu nedenle savaşın nasıl olması gerektiği konusunda net görüşlerimiz var. Bunun sivil halkta kayıplara yol açmaması gerekir.” dedi.

“Yeni sınır kapıları açılmalı”

Gazze’ye giren insani yardımların “çok az” olduğunu vurgulayan Scholz, havadan yardımların indirilmesine ve deniz yoluyla yardımların Gazze’ye ulaştırılmasına ilişkin yeni yolların bulunmasının iyi, ancak bunların hepsinin yetersiz olduğunu söyledi.

Scholz, Gazze’ye bugünkü gibi günde 200 değil, 500’den fazla insani yardım taşıyan tırın girmesi gerektiğini belirterek, “Bu, yeni sınır kapılarının açılması ve diğer pek çok olanakla sağlanmalıdır. Biz bunu önemli buluyoruz.” diye konuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş