Toplum

Almanya’da Yoksulluk Sınırı Belli Oldu: 1.542 Euro

Almanya’da yoksulluk sınırı hesaplanırken, mevcut durumda sınır 14 yaşından küçük iki çocuklu bir aile için 1.542 Euro olarak aktarıldı.
26 Mart 2024
@Shutterdtock

Almanya’da yardım kuruluşu Paritaetische Wohlfahrtsverband’ın yaptığı araştırmaya göre, 14 yaşından küçük iki çocuklu bir ailenin 1,542 Euro’nun altında kazanması durumunda fakir sınıfına girdiği belirtildi.

Yardım kuruluşu Paritaetische Wohlfahrtsverband’ın başkanı Ulrich Schneider’in açıkladığı “Yoksulluk Raporu”nda, 2021’de nüfusun yüzde 16,6’u yoksulluk içinde yaşarken, bu oranın 2022’de yüzde 16,8’e yükseldiği belirtildi.

Yoksulluk sınırı 1.542 Euro

Yardım kuruluşunun raporunda, çocuksuz tek bir hane ayda 1.186 euronun altında harcanabilir gelire sahipse yoksulluk sınırında kabul edilirken, 14 yaşın altında çocuğu olan bekar ebeveynler ayda 1.542 euronun altında gelirleri varsa yoksul sayıldı.

Almanya’da yoksulluğun “yüksek bir seviyede” seyretmeye devam ettiği vurgulanan raporda, yaklaşık 84,4 milyon nüfusa sahip ülkede yoksulların sayısının 2021’e göre yaklaşık 100 bin atarak 2022’de 14,2 milyona ulaştığı aktarıldı.

14,2 milyon kişi yoksulluk çekiyor

Raporda, yoksulluk oranın 2006’dan beri sürekli yükseldiği belirtilerek, “Bu zengin ülkede 14,2 milyon insan yoksul olarak kabul ediliyor. 2022’de, 2019’daki pandemi, enerji ve fiyat krizi öncesine göre neredeyse bir milyon, 2006’ya göre ise 2,7 milyon daha fazla insan yoksulluktan etkilenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

“yoksulluğun azalması için saatlik ücret 15 euro olmalı”

Çocuklar ve gençlerdeki yoksulluk oranın da yüzde 21,8 ile rekor seviye ulaştığı bilgisi paylaşılan raporda, bu oranın tek başına çocuklarını yetiştirenlerde yüzde 43,2 olarak tespit edildiği kaydedildi.

Alman federal hükümetine kararlı bir yoksulluk politikası benimsemesi çağrısında da bulunulan raporda, ülkede yoksulluğu azaltmak için asgari saatlik ücretin 15 euroya yükseltilmesi, daha iyi emeklilik geliri, çocuk bakımının yaygınlaştırılması ve yoksulluğa karşı koruma sağlayan temel bir çocuk sigortası önerildi.

“Her beş kişiden biri yoksulluk çekiyor”

Paritaetische Wohlfahrtsverband Başkanı Schneider, çocuklar ve gençlerdeki yoksulluk oranının yüzde 21,8 ile “üzücü bir rekora” ulaştığını belirterek, “Ülkede çocuk nüfusunun beşte birden fazlası yoksulluktan etkilendi. Yoksulluk oranlarında eyaletler arasında da farklılıklar görülüyor. Bavyera’da her sekiz kişiden biri yoksulluktan etkilenirken, bu oran Saksonya-Anhalt, Kuzey Ren-Vestfalya ve Hamburg’da her beş kişiden biri düzeyinde.” ifadelerini kullandı. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş