Dünya

İsrail Ordusu Şifa Hastanesi’nden Çekildi: Tamamen Yıktılar

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nin en büyük sağlık kompleksi Şifa Hastanesini işgal ettikten 14 gün sonra hastanenin tamamını yıkarak ve geride yüzlerce ölü bırakarak çekildi.
01 Nisan 2024
Yüzlerce Filistinliyi Öldüren İsrail Askerleri Şifa Hastanesi'nden Çekildi @aa

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin en büyük sağlık kompleksi Şifa Hastanesi’ni işgal ettikten sonra yüzlerce Filistinliyi öldürerek çekildi. Gazze Şeridi’ndeki Filistin hükümeti, İsrail ordusunun, Şifa Hastanesi bölgesindeki baskını kapsamında  400’den fazla Filistinliyi öldürdüğünü bildirdi.

İsrail ordusuna bağlı güçlerin Şifa Hastanesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinden tamamen çekilerek Gazze şehrinin güneybatısındaki Tel el-Heva Mahallesi’nin güneyine gittiğini belirtti.

Tıbbi malzemeleri imha ettiler

İsrail güçlerinin çekilmeden önce Şifa Hastanesinin tüm binalarını yaktığını ve tamamen hizmet dışı bıraktığını aktaran görgü tanıkları, hastanenin cerrahi binasının katlarını ve odalarını tamamen yıktığını, geri kalanını yaktığını, ana resepsiyon ve acil durum binasını da yakarak içindeki tüm tıbbi malzemeleri imha ettiğini söyledi.

Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin ayrıca böbrek, doğumhane, morg, kanser ve yanık bölümlerini yaktığını, poliklinik binasını da yıktığını ifade etti.

Yüzlerce Filistinliyi Öldüren İsrail Askerleri Şifa Hastanesi’nden Çekildi @aa

Şifa Hastanesi hizmet dışı kaldı

Şifa Hastanesinde ve hastaneyi çevreleyen Ömer El-Muhtar, İzzeddin el-Kassam, Ebu Hasira, Bekir ve Habbuş sokaklarında onlarca ölü bulunduğunu belirten görgü tanıkları, ordunun, Filistinlilerin Şifa Hastanesinde kurduğu geçici mezarlığı yıktığını, cesetleri çıkarıp hastanenin farklı bölgelerine attığını anlattı.

Filistinli sağlık yetkilileri de hastanenin tamamen hizmet dışı kaldığını ve mevcut dönemde yeniden çalışmaya başlamanın zor olduğunu söyledi.

Yoğun bakım odalar imha edildi

Sağlık yetkilileri, ordunun, hastanedeki tüm tıbbi ekipmanların yanı sıra ameliyathane ve yoğun bakım odalarını da imha ettiğini dile getirdi. İsrail güçleri Gazze Şeridi’nin en büyük sağlık kompleksi Şifa Hastanesini işgal ettikten 10 gün sonra 24 Kasım 2023’te hastanenin bazı bölümlerini yıkarak çekilmişti.

“Allah bize yeter”

Hastane çevresinde yaşayan Gazzeli kadın çevresindekilere seslendi. “Allah bize yeter, o ne güzel vekildir!” diye yakaran kadın, 15 gündür süren kuşatma boyunca öldürüldüklerini ve artık çok yorulduklarını dile getirdi. Gazzeli kadın, Gazze halkının savaş karşısında aciz olduğunu fakat yardımı yalnızca Allah’tan beklediklerini vurguladı.

Şifa Hastanesinin moloz yığınları arasında kalan eşyaları toplamaya çalışan Gazzeliler, İsrail’in kuşatması altında tek gördüklerinin ölüm ve yıkım olduğunu, yiyecek ve içecek hiçbir şeylerinin kalmadığını dile getirdi.

14 binden fazla çocuk öldürüldü

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 280’i çocuk, 9 bin 340’ı kadın olmak üzere 32 bin 705 Filistinli öldürüldü, 75 bin 190 kişi yaralandı. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş