Gündem

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, İstanbul’da Döner Kesti

Türkiye'yi ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Berlin'den götürdüğü döneri keserek davetlilere ikram etti.
22 Nisan 2024
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier İstanbul ziyaretinde döner kesti @aa

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Alman Büyükelçiliğine ait yazlık Tarabya rezidansında döner keserek davetlilere ikram etti.

Steinmeier, rezidansta, Berlin’de döner dükkanı işleten üçüncü kuşaktan Arif Keleş’le birlikte döner kesti. Keleş’in Türkiye ziyaretinde kendisine eşlik etmesinden memnuniyet duyduğunu vurgulayan Steinmeier, Türk misafir işçiler tarafından geliştirilen döner kebabının, artık Almanya’nın ulusal yemeği haline geldiğini belirtti.

“En çok döner satılıyor”

Steinmeier, “Hiçbir fast food yemeği Almanya’da dönerden daha çok satılmıyor, daha çok yenmiyor, hatta daha çok ihraç edilmiyor.” dedi. Keleş de böyle anlamlı bir ziyarette Cumhurbaşkanı Steinmeier ile döner kesmenin kendisi için gurur verici olduğunu söyledi.

Uzun kuyruklar oluştu

Davete, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Davut Gül, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ve Alman Federal Milletvekilleri Serap Güler ve Nils Schmidt ile spor, siyaset ve iş dünyasından oluşan seçkin davetliler katıldı. Konuklar döner yemek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Türkiye’ye götürülen helal sertifikalı dönerin üretimini gerçekleştiren Meva firması 2020 yılından itibaren Avrupa Helal Sertifikalama Enstitüsü (EHZ) tarafından helal sertifikası almaya hak kazanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş