Gündem

Almanya’da Vergi Kaçakçılığı Skandalını Soruşturan Başsavcı İstifa Etti

Almanya’da, "Cum-Ex" olarak adlandırılan işlemler yoluyla yapılan vergi kaçakçılığı skandalını soruşturan başsavcının istifa ettiği bildirildi.
22 Nisan 2024
@shutterstock

Almanya’da “Cum-Ex” skandalını soruşturan başsavcı istifa etti. Alman vergi uzmanları, ülkenin 63 milyar dolar vergi kaybı ile Cum-Ex işlemlerinden en fazla zarar gören ülkeler arasında yer aldığını belirtmişti.

Alman Haber Ajansının (DPA) haberine göre, Köln Savcılığı, Cum-Ex skandalı soruşturmasının başsavcısı Anne Brorhilker’ın devlet memurluğundan istifa ettiğini doğruladı.

1700 şüpheli soruşturuldu

Cum-Ex vergi kaçakçılığı skandalının kovuşturulmasına liderlik eden Brorhilker, Alman kamu yayıncı kuruluşu WDR’ye yaptığı açıklamada, ülkede söz konusu skandalın ele alınışını eleştirerek, “Özellikle beyaz yakalı suçlar alanında savcı olmaya her zaman gönül verdim ancak Almanya’da mali suçların kovuşturulma şeklinden hiç memnun değilim.” ifadesini kullandı.

İlk Cum-Ex vakalarının ortaya çıkmasından 11 yıl sonra, politikacılar hala yeterli tepkiyi göstermezken, Brorhilker’in liderliğinde Köln Savcılığı’nda yaklaşık 120 Cum-Ex davasında yaklaşık 1700 şüpheli soruşturulmuştu.

İşlem hacimleri milyarca doları buluyor

Dünyanın dört bir yanında pek çok finans kurumunun, yabancı yatırımcıların sermaye geliri üzerinden hakları olmayan vergi iadesi almalarını sağlayarak Cum-Ex işlemlerine dahil olduğu ortaya çıkmıştı. “Temettü transfer” olarak bilinen ve haksız yere vergi iadesi almak için iki tarafın da hisse sahipliğini talep etmesine izin veren yasal boşluktan yararlanmayı sağlayan Cum-Ex işlemlerinin hacmi, milyarca dolar olarak ifade ediliyor.

Almanya’da “ülke tarihinin en büyük vergi sahtekarlığı” olarak bilinen Cum-Ex soruşturmasında da başta bankacılar olmak üzere varlıklı yatırımcı ve avukatların, karmaşık hisse senedi anlaşmalarına imza atarak vergi ödemiş gibi gösterip, sistematik olarak devletten yüklü miktarlarda vergi iadesi aldıkları ortaya çıkarılmıştı.

Scholz hakkında suç duyurusu yapılmıştı

Ülkenin tanınmış ceza savunma avukatlarından Gerhard Strate, Şubat 2021’de Başbakan Olaf Scholz ve eski Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher’ı, Cum-Ex skandalında vergi kaçakçılığına yardım ve yataklık etmekle suçlayarak suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunda, iki SPD’li politikacı 2016’da Hamburg merkezli Warburg Bankasının Cum-Ex hisse senedi anlaşmalarıyla devlet hazinesinden aldığı 47 milyon euroluk vergi iadelerini zamanında geri talep etmemekle suçlanmıştı.

SPD’ye 45 bin euro bağış

Alman basınında da Scholz’un, Warburg Bankası ortaklarından Christian Olearis ile birçok kez görüştüğü ve tavsiyelerde bulunduğu, Warburg Bankasının ise SPD’ye 2017’de 45 bin eurodan fazla bağış yaptığı ifade edilmişti. Alman vergi uzmanları, ülkenin 63 milyar dolar vergi kaybı ile Cum-Ex işlemlerinden en fazla zarar gören ülkeler arasında yer aldığını belirtmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş