Gündem

Almanya’nın İsrail’e Silah İhracatı Durma Noktasına Geldi

Almanya'nın İsrail'e doğrudan silah ihracatı 2024’te 32 bin 449 euroya gerileyerek durma noktasına geldi. Almanya’nın üçüncü ülkeler üzerinden İsrail’e silah ihracatına ilişkin ise bir açıklama yapılmadı.
22 Nisan 2024
@shutterstock

Latin Amerika ülkesi Nikaragua tarafından, İsrail’e silah sağlayarak Gazze Şeridi’ndeki soykırıma katkıda bulunmakla suçlanan Almanya’nın Tel Aviv’e silah ve askeri malzeme satışı, 2024’te 32 bin 449 euroya gerileyerek durma noktasına geldi.

Gündem | 9 Nisan 2024 Almanya’da UAD’de Savunma Yaptı: İsrail’e Silah İhracatımız Hukuka Uygun 9 Nisan 2024

Alman Haber Ajansının (DPA) haberine göre, eski Sol Parti Milletvekili Sahra Wagenknecht’in ocakta kurduğu BSW partisinin soru önergesine yanıt veren Almanya Ekonomi Bakanlığı, hükümetin, İsrail’e bu yıl 10 Nisan itibarıyla 32 bin 449 euroluk silah ve askeri malzeme satışına onay verdiğini açıkladı.

2023’te 10 kat arttı

Alman hükümeti 2023’te İsrail’e 327 milyon euroluk silah ve askeri malzeme satışına onay vermişti. Geçen yıl ülkenin İsrail’e silah ve askeri malzeme satışı 2022’ye göre 10 katına çıkmıştı.

Söz konusu malzemelerin arasında taşınabilir tanksavar silahı ve makineli tüfekler gibi silahlar da bulunurken İsrail’e ihracatın büyük bir kısmı, 7 Ekim 2023’te Hamas tarafından İsrail’e gerçekleştirilen saldırının ardından onaylanmıştı.

Nikaragua, Almanya’yı  ‘Soykırıma’ Destek Vermekle suçladı

Bu arada, Latin Amerika ülkesi Nikaragua, Almanya’yı İsrail’e silah sağlayarak Gazze Şeridi’ndeki soykırıma katkıda bulunmakla suçluyor. Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açan Nikaragua, ayrıca Almanya’nın İsrail’e silah sevkiyatının derhal durdurulmasını ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) yönelik fonların yeniden ödenmeye başlamasını talep ediyor.

İki hafta önce yapılan duruşmada Alman hükümeti suçlamaları asılsız olduğu gerekçesiyle reddetmişti. Bu arada, Almanya’nın üçüncü ülkeler üzerinden İsrail’e silah ihracatına ilişkin ise bir açıklama yapılmadı.

Berlin’de, Almanya’nın İsrail’e silah sevkiyatına protesto

Hafta sonu başkent Berlin’de Filistin’e destek amacıyla düzenlenen gösteride Almanya’nın İsrail’e silah sevkiyatı protesto edildi. Potsdamer Platz’da İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek ve Filistin ile dayanışma göstermek amacıyla toplanan yaklaşık 2 bin kişi buradan Federal Meclis’e kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Gösteri esnasında İsrail’in var olma hakkını sorgulayan kışkırtıcı sloganlar atıldığı iddiası nedeniyle bazı göstericiler kimlik tespiti için geçici olarak gözaltına alındı.

“Benim vergilerimden İsrail’e destek vermeye son”

Yürüyüş esnasında, “Almanya finanse ediyor, İsrail bombalıyor”, “Utanın utanın” ve “İsrail’e silaha yok” şeklinde sloganlar atıldı. Bazı göstericiler de “Benim vergilerimden İsrail’e destek vermeye son”, “Yahudiler olarak soykırıma silah desteği verilmesin çağrısında bulunuyoruz” yazılı döviz ve pankartlar taşıdı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş