Gündem

Almanya’da FDP’den “45 Yıl Çalışanlar 63 Yaşında Emekli Olmasın” Önerisi

Almanya’da hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) hazırladığı "ekonomide dönüşüm"tasarında 45 yıl çalışanların kesinti olmadan 63 yaşında emekli olmalarına ilişkin düzenlemenin kaldırılmasını teklif etti. FDP'nin tasarısına SPD’den tepki geldi.
23 Nisan 2024
@shutterstock

Almanya’da hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) “ekonomide dönüşüm” sağlamak için sosyal alanda kısıtlamalar yapılmasına ilişkin planlarına büyük ortak Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) yöneticilerinden tepki geldi.

Toplum | 16 Nisan 2024 Almanya’da Emeklilik Yaşı 72 Olacak mı? 16 Nisan 2024

FDP yönetim kurulu, 27-28 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Olağan Genel Kurulunda oylanması için “Ekonomik dönüşümü hızlandırmak için 12 madde” başlıklı tasarı hazırladı.

“Sosyal yardımlar kesilsin”

Sosyal alanda kısıtlamaların getirilmesini öngören tasarıda 45 yıl çalışanların kesinti olmadan 63 yaşında emekli olmalarına ilişkin düzenlemenin kaldırılması, iş arayanların yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda sosyal yardımların kısmen veya tamamen kesilmesi, bürokrasinin azaltılması, gelecek 3 yıl boyunca sosyal yardımlara ilişkin yeni kararlar alınmaması, yenilebilir enerjinin desteklenmesinin kaldırılması ve emeklilerin çalışmasının cazip hale getirilmesi gibi maddeler yer alıyor.

“45 yıl çalışan herkes emekli maaşı alabilir”

FDP’nin bu tasarısına tepki gösteren koalisyon ortağı SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil, ekonomiyi canlandırmak için bir şeylerin yapılması gerektiğine ilişkin taleplerin doğru olduğunu belirterek, “Ancak FDP, zanaatkarların, hemşirelerin veya eğitmenlerin durumunu kötüleştirerek ekonominin iyi olacağına inanıyorsa ciddi bir şekilde yanılıyor.” dedi.

Emek vererek ülkeyi ayakta tutanların sırtından siyaset yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Klingbeil, “Hastanelerde, kreşlerde ya da inşaatlarda 45 yıl boyunca ülkemiz için çalışan herkes kesintisiz emekli maaşı alma hakkına sahiptir. Bu böyle kalacak.” şeklinde konuştu.

“Çalışanlara hakaret”

SPD Genel Sekreteri Kevin Kühnert, FDP’nin tasarısına tepki göstererek koalisyon ortağının planlarını “çalışanlara yönelik hakaret” olarak nitelendirdi. Kühnert, SPD’nin “ülkenin yatırım bankacılarının hassasiyetiyle yönetilmesine” izin vermeyeceğini belirtti.

SPD Milletvekili Helge Lindh, FDP’nin planlarına şaşırdığını belirterek, “FDP bu konuda ciddiyse, yani uygulamayı düşünüyorsa, o zaman bu tasarı koalisyondan çıkış açıklaması gibi okunuyor.” diye konuştu.

Muhalefet erken seçim istiyor

Muhalefet partileri ise hükümeti oluşturan partiler arasında devam eden anlaşmazlığı “koalisyonun sonu” olarak nitelendirdi. Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, “trafik ışığı koalisyonu” olarak nitelendirilen SPD, Yeşiller ve FDP arasındaki anlaşmazlığa işaret ederek, “Bu (FDP’nin tasarısı) trafik ışığı koalisyonunun boşanma belgesinden başka bir şey değildir.” ifadesini kullandı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Sekreteri Carsten Linnemann, FDP’nin dürüst olması gerektiğini savunarak, “FDP ya koalisyondan çıkar veya gerekli bazı tedbirleri uygular.” dedi.

“Scholz meclisten güvenoyu istemeli”

Linnemann, FDP’nin tasarıdaki bazı önerilerini Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileriyle gerçekleştirebileceğini belirterek, “Trafik ışığı koalisyonu, harekete geçmek yerine sadece kavga ediyor. Bunun son bulması lazım.” değerlendirmesinde bulundu. Sol Parti’den ayrılarak BSW partisini kuran milletvekili Sarah Wagenknecht de, 1 Eylül’de erken genel seçime gidilmesini istedi.

Wagenknecht, Başbakan Olaf Scholz’un meclisten güvenoyu istemesi gerektiğini belirterek, “Trafik lambası koalisyonunun boşanma belgeleri çoktan imzalandı.” diye konuştu.

Koalisyon için tartışmalar alevlendi

Ülkenin 2025’in sonuna kadar beklemeye vakti olmadığını ifade eden Wagenknecht, Yeşiller partili Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ile FDP’li Maliye Bakanı Christian Lindner’in çoktan “seçim kampanyası moduna” girdiğini savundu.

2021’in sonunda Başbakan Olaf Scholz liderliğinde kurulan SPD, Yeşiller, FDP koalisyonunda daha önce de enerji alanındaki teşvikler, sosyal yardımlar ve nükleer santrallerin kapatılması gibi birçok konuda koalisyon içi tartışmalar yaşanmıştı. Bu tartışmalar hükümete yönelik toplumsal desteğin gerilmesine sebep olmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş