Toplum

Zehirleyen Plastiklere Dikkat: Hangilerinden Uzak Durmalıyız?

Sağlığımız için tehlike arz eden plastik türleri ve bu plastiklerin içerdiği zararlı kimyasallar hakkında bilmeniz gerekenleri Camia Haber olarak derledik.
23 Nisan 2024
@Shutterstock

Günümüzde plastik üretiminde kullanılan bazı kimyasalların sağlığa zararlı etkileri bilinmekte. Özellikle “endokrin disruptör” olarak bilinen bazı katkı maddeleri, hormon sistemine müdahale edebilirken, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

plastik üzerindeki numalara dikkat

Plastik ürünlerin üzerinde genellikle bir üçgen içinde belirtilen ve plastik türünü gösteren bir sayı yer alıyor. Bu sayılar, plastiklerin içerdiği zararlı maddeler hakkında bilgi verirken, tüketicilerin bu ürünleri satın alırken daha bilinçli seçimler yapmalarını sağlıyor.

İşte plastiklerde bulunan bazı yaygın kimyasallar ve bunların olası sağlık riskleri:

01 PET: Genellikle içecek şişeleri ve gıda ambalajlarında kullanılıyor. PET, yüksek sıcaklıklar ve güneş ışığı altında Acetaldehyd ve Antimontrioxid gibi kimyasalları içerebiliyor. Bu kimyasallar hormon bozucu etkiye sahip olabiliyor.

02 HDPE: Özellikle mutfak gereçleri ve plastik şişelerde kullanılır. HDPE, östrojen benzeri etkilere sahip kimyasallar içerebiliyor.

03 PVC: PVC oldukça tehlikelidir. Üreme sistemine zarar verebilen phthalatlar içeriyor. PVC’nin kullanımı kanser riski taşıyor. Uzmanlar bu numaradan mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

05 PP: Yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında (örneğin mikrodalga kullanımı veya sıcak yemeklerle temas) içerdiği kimyasalları yiyeceklere sızdırabilir. Ancak, polipropilen bu konuda diğer bazı plastik türlerine göre daha az risk taşır.

06 PS (Polystyrol): Polistiren, özellikle ısıtıldığında kanserojen olarak bilinen Styrol salgılayabilir.

07 O ve PC (Diğer): Bu kategori, polikarbonatlar ve çeşitli biyo-plastikler içerir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu plastiklerden de kaçınılmalıdır.

03, 06 ve 07 en tehlikelileri

Tüketicilerin sağlıklarını korumak adına, özellikle 03, 06 ve 07 numaralı plastiklerin kullanımından kaçınmaları öneriliyor. Uzmanlar, sağlığın korunması için güvenli plastik alternatiflerinin tercih edilmesini tavsiye ediyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş