Gündem

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete: “İnsan Haklarının Altı Oyuluyor, Gidişattan Endişeliyiz”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı yıllık insan hakları raporu münasebetiyle bir açıklama yaptı.
24 Nisan 2024

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı yıllık insan hakları raporunun yayınlamasının ardından açıklama yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, dünya genelinde insan haklarının altının oyulduğunu ve demokratik hukuk devletlerinin bu durumu giderek daha fazla görmezden geldiğini söyledi.

İnsan haklarının dünya genelinde gittikçe daha da görmezden gelindiğine şahit olduklarını söyleyen IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, “Uluslararası Af Örgütü’nün son yıllık raporunun ortaya çıkardığı acı gerçek bu şekilde. Çarpıcı ve tehdit edici olan, bunun yerel bir sorun olmakla kalmayıp giderek daha yaygın hâle gelmesi. Ukrayna’daki savaş kadar Filistin’deki savaş, Çin’de Uygurlara uygulanan zulüm ya da Güney Sudan’daki kanlı iç savaş da bu duruma katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Çifte standart uygulanıyor”

Ali Mete, sözlerinin devamında, “Demokratik hukuk devletleri ulusal ve jeopolitik çıkarları söz konusu olduğunda, kimin saldırgan kimin mağdur olduğuna bağlı olarak başka tarafa bakmak ya da çifte standart uygulamak suretiyle yanlış bir tutum sergiliyorlar. İnsan hakları ihlalleri ve savaş suçları karşısında sessiz kalmaya, bunları mazur görmeye, hatta silah tedariki ile desteklemeye oldukça istekli oldukları görülüyor. Değerler bu gibi durumlarda söz konusu bile olmuyor” şeklinde konuştu.

“Mülteci politikası söz konusu olunca yargı kararları görmezden geliniyor”

Ali Mete bu yanlış tutumun demokratik devletlerin iç politikalarında da devam ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti. “Mülteci politikasını ele alacak olursak, örneğin Birleşik Krallık insan hakları açısından tartışmalı üçüncü ülkelere insanları sınır dışı etmek için yargı kararlarını görmezden gelecek ya da yasalarla geçersiz kılacak kadar ileri gitmiş durumda. İngiliz hükûmeti planlarını hayata geçirirken, ‘merkez’ Alman siyasiler de bu uygulamanın yaygınlaşması umuduyla Ada’yı ilgiyle takip ediyor.”

“İnsan hakları söz konusu olduğunda mazeret söz konusu olamaz”

Yaptığı yazılı açıklamada İslam Toplumu Millî Görüş olarak bu gidişatı büyük bir endişeyle izlediklerinin altını çizen Genel Sekreter Mete, “Uluslararası toplumu aklını başına almaya çağırıyoruz. İnsan hakları söz konusu olduğunda ne bir ‘ama’ ne de bir mazeret olabilir. Ahlaki pusulayı gözden kaçıran herkes eninde sonunda ölçüyü de kaybedecektir” diyerek bu durumu kabullenmeyeceklerini ve  kabullenmek istemediklerini belirtti.

Ali Mete ise son olarak şu ifadeleri kullandı: “Masum insanların öldürüldüğü, zulme maruz kaldığı ya da yaralandığı her yerde insanlığın bir parçası ölür. ‘Kim bir insanı öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur; kim de bir insana hayat verirse bütün insanlara hayat vermiş gibi olur.’ (Mâide suresi, 5:32) Bizim pusulamız, imanımız gereği düsturumuz budur. Bunun için çabalayacağız ve yorulmadan bunu talep etmeye devam edeceğiz.” (ON)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş