Gündem

AfD Bavyera’da Yine Minare Yasağı İstedi

Almanya'da aşırı sağ politikaları ile tanınan AfD Bavyera eyaletinde minare yasağı istedi. Eyalet parlamentosundaki diğer tüm partilerin oyları ile yasak engellendi.
26 Nisan 2024
Bavyera eyaletinde çok az caminin minaresi bulunuyor. Resim: @islam-penzberg.de/

Almanya’da aşırı sağ politikaları ile tanınan Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD), Bavyera eyaletinde camilerin minareli inşa edilmesini önlemek amacıyla, “Bavyera imar yönetmeliklerinde minare yasağı” kanunu tasarısını yeniden sundu.

Tasarı, Bavyera eyalet parlamentosunda bulunan Hristiyan Sosyal Birliği CSU, Özgür Seçmenler (Freie Wähler) ile Yeşiller ve sosyal demokratların (SPD) oyları ile reddedildi.

Minare Yasağı İçin Federal Meclisin Kararı Gerekiyor

Aşırı sağcı AfD, minare yasağını, “Bavyera’daki minarelerin Bavyera şehir manzaralarına yönelik kültürel ve tarihi tehdit” oluşturduğu, bu tehdidi önlemeye yönelik yasal tedbir olarak gerekçelendirdi. Bu gerekçelendirmesinin yanı sıra, cami yasağının ancak Federal Meclis tarafından getirilebileceğine dikkat çeken hukukçular, bu yasağın anayasal haklardan olan din özgürlüğüne kısıtlama getirme anlamına geleceği için sadece yerel düzeyde bir yasağın mümkün olmadığını ifade ediyor.

300’den Fazla Camiin Sadece Bir Kaç Tanesi Minareli

Bavyera eyaletinde 300’den fazla cami bulunuyor. Bu camilerin sadece bir kaç tanesinde minare bulunuyor. Dolayısıyla fiilen de AfD’nin iddiaları temelsiz kalıyor.

Daha bu yıl Ocak ayından eyaletin Memmingen kentindeki bir camiinin minare ruhsatı Belediye Meclisi tarafından reddedilmişti. Memmingen İmar Dairesi ise minareye onay vermişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş