Gündem

Fransa’da Filistin’e Destek Veren Öğrenciler Üniversiteye Alınmadı!

Filistin'e destek gösterisinde bulunan Fransa'nın en prestijli okullarından Sciences Po Üniversitesi öğrencilerinin binaya girişi engelledi.
26 Nisan 2024
Filistin'e destek gösterisinde bulunan Sciences Po Üniversitesi öğrencileri binaya girişi engelledi @aa

Fransa’nın başkenti Paris’te Sciences Po Üniversitesi öğrencileri, geçtiğimiz günlerde Filistin’e destek amacıyla kurdukları kampa polis müdahalesi gelmesinin ardından protestolara devam etti. Gösteriye katılan öğrencilerin bir binaya girişi engellendi. Üniversiteye ait bir binayı ele geçiren öğrenciler, bina girişini çöp kutularıyla kapattı ve binaya Filistin bayrakları astı.

Gündem | 1 Nisan 2024 Fransa’da, Gazze’de Öldürülen Çocuklar İçin 13 Bin Filistin Bayrağı Dikildi 1 Nisan 2024

“Gazze’de Üniversite Kalmadı”

Öğrenciler, gösteri sırasında devasa Filistin bayrağını okuldaki bir balkona, bahçedeki iki ağaca ise “Gazze’de Üniversite Kalmadı” yazılı afiş astı. “Filistin’in onuru ve öldürülenler için Macron istemese de biz buradayız” şeklinde slogan atan öğrenciler, okulun bahçesinde çadır kurdu.

İsmini vermek istemeyen bir gösterici, “Dünya genelinde öğrenciler Gazze’de aylardır devam eden zulmü kınamak için harekete geçti.” dedi.

“Gazze konusunda tutum sergilemiyor”

Çok ayrıcalıklı bir kurum olan Sciences Po’nun öğrencileri olduklarını belirten gösterici, bu okulun Gazze konusunda öğrencilerinin istediği gibi tutum sergilemediği değerlendirmesinde bulundu. Gösterici, öğrencilerin, yönetimle bir toplantı istediğini ve Gazze’de devam eden soykırıma ortak olan uluslararası süpermarket zincirinin yanı sıra İsrailli firma ve üniversiteler hakkında soruşturma talep ettiğini anlattı.

Ülkenin en prestijli okulları arasında yer alıyor

Okulda Filistin yanlısı öğrenciler hakkındaki tüm soruşturmaların sonlandırılması çağrısında bulunan gösterici, “Öğrenciler birçok kez hedef alındı ve haksız disiplin cezalarına tabi tutuldu.” dedi. Çok sayıda üst düzey Fransız yönetici ve siyasetçinin mezunu olduğu Sciences Po, ülkenin en prestijli okulları arasında yer alıyor.

Macron’a karşı protesto gösterisi

Dün de Cumhurbaşkanı Macron’un Sorbonne Üniversitesine gelmesini protesto eden yüzlerce eylemci Pantheon Meydanı’nda toplanarak Macron’u protesto etti. “Macron kapat çeneni, Sorbonne senin değil” sloganları atan eylemcilere karşı polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Polisin çevrelediği alanda Filistin bayrakları ve “Özgür Filistin” sloganları ile tempo tutan eylemciler İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını da protesto etti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş