Gündem

Hollanda’da Filistinliler İçin Karar: Sığınma Başvuruları Yeniden İşleme Alınacak

Hollanda'da Danıştay, Filistinlilerin sığınma başvurularının yeniden işleme alınmasına hükmetti. Kararla birlikte Filistinli sığınmacılar 6 ay ülkede kalabilecek.
26 Nisan 2024

Hollanda’da Danıştay, hükümetin Filistinlilerin durdurulan sığınma başvurularını yeniden işleme alması gerektiğine karar verdi.

Gündem | 20 Şubat 2024 Fransa, Gazze’den Gelen Filistinlinin İltica Başvurusunu Kabul Etti 20 Şubat 2024

Danıştaydan yapılan yazılı açıklamada, Adalet ve Güvenlik Bakanlığına bağlı İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Eric van der Burg’un, Aralık 2023’te, Gazze’de “durumun belirsizliği” ve “kalıcı bir siyasetin olmaması” gerekçesiyle Filistinlilerin sığınma başvurularını durdurma kararı aldığı belirtildi.

Filistinlilerin sığınma başvuruları durdurulmuştu

Açıklamada, van der Burg’un, Gazze’deki güncel durumu değerlendirmediği, bu nedenle aldığı kararın yeterince kanıtlanmadığı ifade edildi. Mahkemeye başvuran bazı Filistinlilerin, Gazze’deki durumun “güvenli, geçici ve belirsiz olmadığını” savunduğu aktarılan açıklamada, Hollanda hükümetinin, Filistinlilerin durdurulan sığınma başvurularını yeniden işleme alması gerektiğine hükmedildiği bildirildi.

6 ay kalabilecekler

Kararın ülkeye sığınma başvurusu yapıp beklemede olan tüm Filistinliler için önem taşıdığına işaret edilen açıklamada, Filistinli sığınmacıların 6 ay ülkede kalabileceği ve bu süre zarfında bazı hakların yanı sıra barınma hakkına sahip olacağı belirtildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş