Gündem

İsviçre’de Filistin’e Destek Açıklaması Yapan Enstitü Kapatıldı

İsviçre'nin Bern Üniversitesi, Filistin'i destekleyen sosyal medya paylaşımı nedeniyle bir enstitüyü kapatma kararı aldı. 
29 Nisan 2024
@shutterstock

İsviçre’nin Bern Üniversitesi, Orta Doğu ve Müslüman Toplumları Araştırma Enstitüsü’ndeki (ISNO) bir akademisyenin sosyal medyada, Hamas’ın İsrail’e misillemesine yönelik olumlu yorum yazması üzerine başlattığı soruşturmanın ardından ISNO’nun kapatılması kararı aldı.

Enstitüsü yeniden yapılandırılacak

Bern Üniversitesi Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, idari soruşturma kapsamında hazırlanan rapordaki bulgulara dayanarak, ISNO’nun mevcut haliyle kapatılmasına karar verildiği ve konuyla ilgili çalışmaların “yeniden düzenleneceği” duyuruldu.

Beşeri Bilimler Fakültesinin, haziran sonuna kadar akademik alanın içerik ve metodoloji açısından yeniden değerlendirilmesini içeren bir rapor sunacağı kaydedildi.

Antisemitizle suçlandı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bern Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Christian Leumann, her türlü şiddet ve ayrımcılığı kınadıklarını kaydederken, “Bu, özellikle antisemitizm başta olmak üzere dini ayrımcılıkla ilgili mevcut tartışmalarla ilgilidir.” ifadesini kullandı.

ISNO’da görevli bir akademisyen, 7 Ekim 2023’te Hamas’ın İsrail’e yönelik misillemesi hakkında olumlu yorum yapmasının ardından görevden uzaklaştırılmıştı. Bunun ardından ISNO hakkında soruşturma başlatılmıştı. ISNO’daki görevinden uzaklaştırılan akademisyenin, iddia edilen sosyal medya paylaşımlarının daha sonra silindiği belirtiliyor.

Binlerce kişi Filistin’e destek için yürüdü

Öte yandan İsviçre’de Filistin’e destek gösterileri devam ediyor. Cenevre binlerce kişi, bir kez daha İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Filistin halkına için yürüyüş düzenledi. Cenevre’deki Place de Neuve Meydanı’nda bir araya gelen göstericiler, şehir merkezinde saatlerce yürüyüş yaptı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki sloganları atan eylemciler, Filistin halkına desteğini yineledi.

Gazze’de acil ve kalıcı ateşkes çağrısında bulunun binlerce gösterici, 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği saldırıları “soykırım” olarak tanımladı.

“Filistin’e özgürlük”

Eylemciler, ellerinde “İsrail’e boykot”, “İsrail’in olimpiyatlara katılması yasaklansın” ve “Filistin’e özgürlük” pankartları taşırken, çevredeki bazı binalar ve mekanlardan eylemcilere alkışlarla destek geldi. İsviçre vatandaşı David, Gazze halkına destek için bu gösteriye katılmak zorunda hissettiğini belirterek, Gazze’dekileri ve insan haklarını düşündüğü için burada olduğunu söyledi.  David, “Gazze’de korkunç felaket ve dayanılamaz bir durum yaşanıyor.” dedi.

Gazze’de yaşananları “soykırım” olarak nitelendiren David, İsrail’in hükümetinin Gazze’deki niyetinin tamamen yanlış olduğunu belirtti. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş Plainpalais Meydanı’nda son buldu. Polis, yürüyüş sırasında geniş güvenlik önlemleri aldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş