Gündem

Almanya’da Başörtülü İki Kız Çocuğuna Irkçı Saldırı!

Almanya'da iki kadın, başörtülü iki kız çocuğuna ırkçı hakarette bulunarak başörtülerini çıkartmalarını istedi.
30 Nisan 2024
@Shutterstock

Almanya’da Müslüman karşıtı saldırılar artıyor. Son olarak iki kadının, başörtüsü takan iki kız çocuğuna ırkçı saldırıda bulunduğu bildirildi. Ülkede 2024’ün ilk çeyreğinde 137 Müslüman karşıtı nefret suçu işlendiği belirtildi.

Gündem | 23 Ocak 2024 Almanya’da Bir Grup Erkek Müslüman Kadına Saldırıp Başörtüsünü Yırttı 23 Ocak 2024

Dresden Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 75 ve 83 yaşındaki iki Alman kadın, Bönisch Meydanı’nda bankta oturan biri Rus, diğeri Libyalı 13 yaşlarındaki iki kız çocuğuna ırkçı hakarette bulunarak, onlardan başörtülerini çıkartmalarını istedi.

Başörtülerini çıkarmak istediler

Öte yandan, 83 yaşındaki kadın kızlardan birinin kolunu tutarak acı çekmesine neden oldu. Polis, kız çocuklarına ırkçı saldırıda bulunan iki kadın hakkında “halkı kışkırtma” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Müslüman kadının başörtüsünü yırttılar

Ocak ayında Almanya’nın doğu eyaletlerinden Brandenburg eyaletine bağlı Elsterwerda kasabasında bir grup erkek, Müslüman bir kadına ırkçı hakaretlerde bulunduktan sonra kadının başörtüsünü yırttı.

Yine Mart ayında Hamburg kentinde Billstedt semtinde yer alan Schleemer Park’ta genç bir Müslüman kadın İslamofobik saldırıya uğradı. 31 yaşındaki kadın, bebek arabası ile yürürken, kimliği belirsiz iki adam tarafından saldırıya uğradı. Saldırganlar, kadına islamofobik ifadelerle hakaretler ettikten sonra kadını yumruklayıp hastanelik etti.

Müslümanlara ve camilere yönelik saldırılarda da artış

Almanya’da Müslümanlara ve camilere yönelik saldırılarda da artış söz konusu. Buna göre 2023 yılının ilk dokuz ayında, geçen yılın tamamına kıyasla daha fazla saldırı kaydedildi. Polis, toplamda 1464 islamofobik saldırıyı kayıt altına aldı. Federal hükümet, temmuz ve eylül ayları arasında Müslümanlara yönelik 271 islamofobik suç kaydetti. Bunların 20’sinin camiye yönelik olduğu vurgulandı. Ülkede 2024’ün ilk çeyreğinde ise 137 Müslüman karşıtı nefret suçu işlendiği belirtilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş