Gündem

Eurovision’a Filistin Bayrağı İle Girmek Yasaklandı

İsveç'te düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'na Filistin bayrağı ile girmek yasaklandı. İsveç Filistin Grubu, İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımını protesto edeceklerini bildirdi.
02 Mayıs 2024
Eurovision Şarkı Yarışması'na Filistin bayrağı ile girmek yasaklandı @aa

Avrupa Yayın Birliği (EBU), İsveç’in Malmö kentinde 11 Mayıs’ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’nda davetlilerin Filistin bayrağı ile içeri alınmayacağını duyurdu.

Göteborg Post gazetesine EBU tarafından yapılan açıklamada, şarkı yarışmasının yapılacağı Malmö Arena’ya Filistin bayrağı veya siyasi mesaj içeren pankartla girmeye çalışanların durdurulacağı ve ellerindeki Filistin bayrağı veya pankartların alınacağı belirtildi.

İsrail yarışmaya katılacak

İsveç Filistin Grubu’ndan yapılan açıklamada ise İsrail’in 11 Mayıs’ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımının Malmö kentinde protesto edileceği aktarıldı. Açıklamada, “Soykırım Ücretsiz Şarkı Yarışması” ismi ile yerel sanatçıların da protestoda sahne alacağı kaydedildi.

Protesto gösterileri düzenlenecek

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, Malmö Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Nils Norling, şehre 100 bin göstericinin geleceğini tahmin ettiklerini söyledi. Gösterilerde olay çıkmaması için geniş güvenlik önlemleri alacaklarını belirten Norling, Norveç ve Danimarka’dan de polis ekiplerinin destek için Malmö’ye geleceğini bildirdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş