Toplum

Almanya’da Türk ve Alman Düğünleri Arasındaki Fark: Hangisi Daha Pahalı?

Almanya'da gerçekleşen Türk ve Alman düğünlerinin maliyetleri ve düzenlenme biçimleri büyük farklılıklar gösteriyor. Türk düğünlerinin daha yüksek maliyetleri ve geleneksel ritüelleri ile Alman düğünlerinin planlamaları arasındaki belirli farklar dikkat çekiyor.
08 Mayıs 2024
@Shutterstock

Almanya, çok kültürlü yapısıyla farklı geleneklere ev sahipliği yaparken, bu çeşitlilik düğün törenlerine de yansıyor. Türk ve Alman çiftlerin düğün planlamaları, maliyetleri ve düğünlerde önem verdikleri unsurlar birbirinden oldukça farklı. Almanya’nın en büyük dijital düğün planlayıcısı WeddyPlace tarafından 2024 yılında yapılan bir araştırma, bu farklılıkları gözler önüne seriyor.

düğün salonlara ortalama 12 bin ila 25 bir euro arasında

Avrupa’da daha çok Türklerin rağbet gösterdiği çoğu düğün salonu her şey dahil sistemiyle çalışıyor. Paket fiyatına yiyecek içecek ve istenildiği takdirde orkestra da dahil ediliyor. Özellikle korona pandemisi sonrası fiyatlarda patlama yaşandı. Ortalama düğün salonu fiyatları 12 bin ila 25 bin Euro arasında değiştiği belirtiliyor.

türk düğünlerinde altın 10 bin euro’yu buluyor

Türk düğünlerinde en önemli masraflardan biri de gelin için alınan takılar. Altının gram ücreti rekor kırmaya devam ederken, ortalama alınan 150 gramlık bir bileziğin maliyeti bugünkü ücretle 10 bin Euro’yu buluyor. Kuyumcuların görüşlerine başvurduğumuzda, ailelerin ve gençlerin düğün sonrasında aldıkları takıları geri getirip sattıklarını belirtiyorlar.

ortalama mobilya ve mutfak 20 bin euro

Yeni eve çıkan çiftler için bir de ev eşyaları gerekiyor. Bu konuda çoğu mobilya mağazası taksit imkanı sunarak çiftleri az da olsa rahatlatıyor. Ortalama mobilya ve mutfak için genç çiftlerin gözden çıkarması gereken rakam ise 20 bin euro’yu bulabiliyor.

Türk düğünleri toplamda 50 bin euro’yu bulabiliyor

Öte yandan kız isteme, düğündeki ekstra giderler, kuaför, gelinlik damatlık ücretleri de eklendiğinde ortaya 50 bin Euro’yu da aşan bir mebla çıkıyor.

alman düğünlerinde ortalama bütçe 15 bin 452 euro

Alman çiftler için ise düğün bütçesi ortalama 15 bin 452 Euro civarında şekilleniyor. Alman düğünlerinde en büyük gider ortalama 7 bin 803 Euro ile mekan ve yemek içecek hizmetleri oluyor. Düğün müzikleri için ortalama 1 bin 357,25 Euro harcanırken, düğün gününü ölümsüzleştirmek için fotoğrafçı ve videograf hizmetlerine ise yapılan ortalama harcama 1 bin 667 Euro oluyor.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş