Gündem

Almanya’da Enflasyon Rakamları Açıklandı: Gıda Fiyatları Arttı

Almanya’da martta yüzde 2,2 olan yıllık enflasyon, nisanda da değişmezken yıllık bazda gıda fiyatları artış gösterdi.
14 Mayıs 2024
@shutterstock

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin nisan ayı nihai verilerini açıkladı. Almanya’da yıllık enflasyon nisanda yüzde 2,2 olarak kayıtlara geçti.

Almanya’da martta yüzde 2,2 olan yıllık enflasyon, nisanda da değişmeyerek Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyede kalmayı sürdürdü. 29 Nisan’da açıklanan öncü veriler böylece teyit edilmiş oldu. Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,5 arttı.

Gıda fiyatları artarken enerji fiyatları düştü

AB uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 2,4 yükseldi. Enerji ve gıdanın aylardır en önemli “fiyat belirleyici” durumunda olduğu Almanya’da, nisanda yıllık bazda gıda fiyatları yüzde 0,5 arttı, enerji fiyatları ise yüzde 1,2 düştü. Enerji fiyatları hariç yıllık enflasyon nisanda yüzde 2,6 olarak hesaplandı.

Enflasyon yüzde 3’ün altında kalmaya devam ediyor

Destatis Başkanı Ruth Brand, verileri değerlendirirken, “Enflasyon oranı yılın başından beri yüzde 3’ün altında kalmaktadır. Özellikle enerji ve gıda fiyatları Ocak 2024’ten bu yana enflasyon oranı üzerinde düşürücü bir etki oluşturuyor. Ancak, gıda ve enerji hariç tüketici fiyat endeksindeki değişim olarak ölçülen çekirdek enflasyon, yılın başından bu yana genel enflasyondan daha yüksek seyretmektedir.” ifadesini kullandı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş