Dünya

13 Ülkeden İsrail’e Uyarı Mektubu

Almanya, Fransa ve İngiltere'ninde aralarında olduğu 13 ülke Refah'a yönelik geniş çaplı kara saldırısına karşı İsrail'i uyaran ortak mektup gönderdi.
17 Mayıs 2024
Refah'a yönelik geniş çaplı kara saldırısına karşı İsrail'i uyaran 13 ülke ortak mektup gönderdi @aa

Dünyanın önde gelen 13 ülkesinin dışişleri bakanları, İsrail’e ortak mektup göndererek Refah’a yönelik geniş çaplı kara saldırısına karşı uyarıda bulundu.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre mektup, G7 ülkelerinden Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin yanı sıra Avustralya, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Yeni Zelanda, Güney Kore ve İsveç tarafından imzalandı. ABD’nin mektubu imzalamadığı ve kendi inisiyatifiyle İsrailli yetkililerle görüştüğü belirtildi.

Geniş çaplı saldırıya karşı uyardılar

Dört sayfalık mektupta İsrail’in Hamas’a karşı kendisini savunma hakkını desteklediklerini bir kez daha teyit eden 13 ülkenin dışişleri bakanları, Refah’a yönelik geniş çaplı askeri saldırıya karşı uyarıda bulunarak bunun Filistinli siviller için felaket niteliğinde sonuçlar doğuracağını vurguladı.

Dışişleri bakanları, ayrıca İsrail hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki yıkıcı ve giderek kötüleşen insani krizi hafifletmek amacıyla elinden gelen her şeyi yapması gerektiğinin altını net şekilde çizdi.

“İnsani yardımların ulaşabilmesi için sınır kapıları açılmalı”

Bakanlar, Filistinli sivillere acilen ihtiyaç duyulan insani yardımların ulaştırılabilmesi için İsrail’in Refah Sınır Kapısı da dahil tüm geçiş noktalarını açmasını talep etti.

Mektupta İsrailli yetkililerden uluslararası yardım kuruluşları ile Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) Gazze’ye erişimine izinleri vermeleri istendi.​​​​​​​ (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş