Gündem

Fransa’da Netanyahu ile Röportaj Yapan Fransız Kanalını Tepki

Fransa'da çoğunluğunu liseli ve üniversiteli gençlerin oluşturduğu göstericiler, Netanyahu ile röportaj yapan Fransız kanalını protesto etti.
31 Mayıs 2024
Fransa'da Filistin destekçileri, Netanyahu ile röportaj yapan Fransız kanalını protesto etti @aa

Fransa’da yüzlerce kişi, Fransız kanalının İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile röportaj yapmasına tepki gösterdi.

Başkent Paris’te yüzlerce Filistin destekçisi, TF1 grubuna ait Fransız kanalı LCI’nin Netanyahu ile yapılan röportajı yayımladığı sırada, kanal binasının önünde toplandı.  Çoğunluğunu liseli ve üniversiteli gençlerin oluşturduğu göstericiler, “İsrail katlediyor, TF1 suç ortaklığı yapıyor”, “Netanyahu suçlu, Macron suç ortağı” ve “İsrail Filistinli çocukları katlediyor” sloganları attı.

Yüzlerce kişi katıldı

Fransız kanalının Netanyahu ile röportaj yapmasına tepki gösteren eylemciler, Filistin halkı ile dayanışma içinde olduklarını gösterdi. Göstericilere, binanın yakınından geçen sürücüler korna çalarak destek verdi. Polis, bina çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Gösteriye, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi milletvekillerinden Filistin asıllı Rima Hassan, Sebastien Delogu ve Thomas Portes de katıldı.

Muhalif siyasetçiler tepki gösterdi

Muhalif siyasetçiler ve sosyal medya kullanıcıları, “kasap”, “soykırımcı”, “savaş suçlusu” olarak niteledikleri Netanyahu’nun TF1 Grubuna ait Fransız televizyon kanalı LCI’de yayınlanan Le 20h de Darius Rochebin isimli programa röportaj vermesine tepki gösterdi.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi milletvekili Antoine Leaument, X hesabından yaptığı paylaşımda, Ulusal Meclis’te, katledilen Filistin halkının bayrağını açtığı için bir milletvekiline uzaklaştırma cezası verilirken, bu halkı “bombalayan ve katleden” kişinin bir televizyon kanalına davet edilmesine karşı çıktı.

“Utanç verici”

LFI milletvekili Thomas Portes ise Fransız kanalın “bir savaş suçlusuna kırmızı halı serdiğini” belirterek, Netanyahu’nun “Filistin halkına yönelik soykırım yürüttüğü sırada” programa davet edilmesini “utanç verici” olarak niteledi. LFI partisinin Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Manon Aubry de X hesabından TF1’in, hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) yakalama kararı başvurusunda bulunduğu Netanyahu’yu programa davet etmesini eleştirdi.

Muhalif vekiller kanalın boykot edilmesi çağrısı yaparken, çok sayıda X kullanıcısı sosyal medya üzerinden Netanyahu’nun katılacağı program öncesi kanalın önünde protesto gösterisi yapma çağrısında bulundu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş