Gündem

Almanya Türkiye’yi Riskli Bölge İlan Etti: Türkiye’ye Gidenler Dönüşte Karantinaya Alınabilir

Almanya, Türkiye dahil olmak üzere 130 ülkeyi, yeni oluşturulan koronavirüs risk bölgesi listesine aldı. Böylece Türkiye’ye gidenler dönüşte karantina uygulamasına tabi tutulabilecek. 
17 Haziran 2020
Frankfurt Havalimanı @ Shutterstock

Almanya, koronavirüs tehlikesi nedeniyle risk bölgesi ilan ettiği 130 ülkeye Türkiye’yi de ekledi. Buna göre Türkiye’ye gidenler mevcut durumda Almanya’ya dönüşte ev karantinasına girmek zorunda kalabilecek. Robert Koch Enstitüsü’nün günlük güncelediği listede ayrıca Almanların yaz aylarında sıkça gittiği Mısır, Tayland ve Fas gibi ülkeler de bulunuyor.

Karantinadan Muaf Olmak İçin Belge Şart!

Alman haber ajansı DPA’da yer alan habere göre ev karantinası uygulamasından muaf olabilmek için kovid-19 semptomları görülmediğini ve koronavirüs taşıyıcısı olunmadığını belgelemek gerekiyor. AB üyesi veya Robert Koch Enstitüsü tarafından kabul edilen ülkelerden alınan raporlar geçerli sayılıyor. Raporun Almanya’ya giriş yapmadan en fazla 48 saat önce alınmış olması şartı da aranıyor.

Türkiye Seyahat Uyarısı Yapılan Ülkeler Arasına Alınmıştı

Alman hükûmeti, koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında tüm ülkelere seyahat uyarısı ilan etmişti. Bu uyarı son olarak 31 ülke için kaldırılmıştı. 160’dan fazla ülkeye ise seyahat uyarısının ağustos sonuna kadar devam ettiği açıklanmıştı. Türkiye de seyahat uyarısı listesine alınan ülkeler arasında yer alıyordu.

Türkiye’de koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesinden iki hafta geçmesinin ardından günlük vaka sayılarında artış gözlemlenmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, 24 saat içerisindeki vaka sayısını bin 592 olarak açıklamıştı. Salı sabahı ise 42 ilde maske zorunluluğunun getirildiğini duyurmuştu.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş