ÇİN
Dünya

Olimpiyat Komitesine Uygur Türkleri Çağrısı: Kış Olimpiyatları’nı Çin’den Geri Alın

Çin’in Uygur Türklerine ve azınlık gruplara yönelik uyguladığı insan hakları ihlallerine rağmen, 2022 Kış Olimpiyatları'nın Pekin’de yapılacak olması bir grup insan hakları kuruluşunu harekete geçirdi.
18 Eylül 2020
@ AA

160’ın üzerinde insan hakları kuruluşu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach’a bir mektup ileterek, 2022 Kış Olimpiyatları’nın Çin’den geri alınmasını talep etti. Mektupta 2008’de Pekin’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nın ardından Çin hükûmetinin Uygur, Tibet ve Hong Kong özerk bölgelerinde uyguladığı insan hakları ihlaline dikkat çekilerek, azınlıklara yönelik baskıların arttığı vurgulandı. Ayrıca mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Uluslararası Olimpiyat Komitesi şunu bilmelidir ki, gerek olimpiyat ruhu gerekse Kış Olimpiyatları’nın imajı Çin’de yaşanan insan hakları ihlallerinden zarar görecek.”

“ATILAN TÜM ADIMLAR ULUSAL GÜVENLİĞİN ANAHTARI”

Aktivistler yazılı açıklamalarında Uygur Türklerinin “beyin yıkama” kamplarında esir tutulduklarına, ayrıca Müslüman nüfusu kontrol altına almak adına Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara katı bir doğum kontrol programı uygulandığına dikkat çekti. Çin Dışişleri Bakanlığından gelen açıklamada ise atılan tüm adımlar ulusal ve sosyal güvenliğin anahtarı olarak nitelendirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, mektupla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu kuruluşların “sporu siyasallaştırdıklarını” savundu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise tarafsızlığını belirterek, Çin yönetiminin olimpiyat ilkelerine uyacağını vurguladı.(fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş