Gündem

Almanya İstihbarat Başkanı Thomas Haldenwang’ın Koruması Aşırı Sağcı Çıktı

Almanya’da, çok sıkı güvenlik araştırmasına rağmen aşırı sağcı birinin özel koruma görevine getirilmesi ve istihbarat başkanının özel hayatı dahil çok özel bilgilere sahip olması tartışma başlattı.
19 Eylül 2020
Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang @verfassungsschutz.de

Almanya iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang’ın göreve başladığı sırada yakın koruma görevine getirdiği bir kişi aşırı sağcı çıktı.

Focus dergisinin yayınladığı bir habere göre, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang’ın koruması olarak görev yapan kişinin aşırı sağcı ve paramiliter yapıya sahip ‘Uniter’ adlı bir grubun üyesi olduğu belirlendi.

Dergi, olayın Berlin’deki güvenlik birimleri tarafından büyük skandal olarak değerlendirildiğini yazdı.

Habere göre, dergiye açıklama yapan bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, Haldenwang’ın koruması olan H. ismindeki görevlinin Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı’nın çok yakınında olması sebebiyle çok önemli bilgilerin sonuç olarak uniter adlı gruba aktarmış olabileceğini söyledi.

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı uniter adlı grubu aşırı sağcı şüpheliler gruplar arasına almıştı. Grubun Irak’ta da çeşitli ülkeler adına silahlı güvenlikçi olarak istihdam ettiği özel paramiliter bir birliği olduğu tespit edilmişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş