VATANDAŞLIK
Gündem

“Ayrımcı Dil Şartı Hollanda Vatandaşlığını Engelliyor”

Hollanda'nın yeni vatandaşlık yasasında öngörülen dil şartının, entegrasyonu başardıkları belgelenen 100 bin göçmen için Hollanda vatandaşlığını imkansız hale getirdiği bidirildi.
10 Kasım 2020

Mültecilerin meseleleri ile ilgilenen Vlucthelingenwerk Nederland, Hollanda’da vatandaşlık için getirilen dil şartını eleştirdi. RTL Nieuws’e konuşan mülteci kuruluşu Vlucthelingenwerk Nederland temsilcisi, hükümetin Hollanda vatandaşlığı almak için şart koştuğu Hollandaca dil bilme şartlarının, ülkedeki 50 bin ila 100 bin mülteci için Hollanda vatandaşlığını ulaşılamaz hale getireceğini söyledi.

Vlucthelingenwerk Nederland, yeni dil şartının bir grup “ikinci sınıf vatandaş” ile sonuçlanacak “ayrımcı bir etkiye” sahip olduğunu dile getirdi.

Hollanda’da mültecilik statüsü kazananlara, mültecilerin geldikleri ülkelerdeki durumun güvensiz kaldığı sürece beş yıl süreyle geçerli olan geçici oturma izni veriliyor. Mülteci, 5 yıl sonra daimi oturma izni alabiliyor. Hollanda vatandaşı olmak için ise, daha pek çok şeyin yanı sıra entegrasyon şartlarını da yerine getirmesi gerekiyor. Entegrasyon şartı, Hollandaca’yı, Hollanda kültürünü ve Hollanda tarihini yaklaşık üç yılı bulan bir eğitimi öngörüyor. Bu 3 yıl sonunda ise sınav gerekiyor.

Buna ramen Hollanda hükümeti “Vatandaşlığa Geçiş Sınavı Kararnamesi”yle vatandaşlık sürecindeki dil şartını daha da yorlaştırmak istiyor. Vluchtelingenwerk, bu yeni şartların, mevcut tüm entegrasyon şartlarını yerine getirmelerine rağmen sazıları 100 bini bulan mülteci ve göçmenin vatandaşlık alamayacakları anlamına geldiğini bildirdi.

Vluchtelingenwerk yaptığı açıklamada, “Hükümetin şu anda yapmak istediği şey, vatandaşlığa kabul için dil şartını entegrasyon şartından daha yüksek hale getirmek. Bu nedenle entegrsszonu başardıkları açıklanan mültecilerin büyük çoğunluğu aniden Hollanda vatandaşlığı koşullarını karşılamıyor.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş