Dünya

Bangladeş, Arakanlı Mültecileri Adaya Yerleştiriyor

Bangladeş, Myanmar'daki baskı ve şiddetten kaçarak ülkeye sığınan Arakanlı mültecileri, özel olarak inşa edilen Bengal Körfezi açıklarındaki Bhasan Char Adası'ndaki kampa yerleştirmeye başladı.
05 Aralık 2020
@aa

Bangladeş, kıyıdan 50 kilometre uzaktaki  Bhasan Char adasına Arakanlı mültecileri yerleştirmeye başladı. Yekililer ilk etapta 100 aileden oluşan 600 kişilik ilk mülteci grubunu adaya götürdü.

Mülteciler önce Bangladeş’in güneyindeki Chottogram Limanı’na götürülüyor. Oradan da donanma ve sahil güvenlik gemileri eşliğinde adaya ulaştırılıyor.

Bhusan Char Kamp Rehabilitasyon Projesi Direktörü, Abdullah Memun Çavduri, Ada’da 100 bin mültecinin yerleşimi için hazırlıkların tamamlandığını bildirdi. Çavduri, “Mültecileri kabul etmeye hazırız. Umarım istekli Rohignyalar (Arakanlı Müslümanlar), Kovid-19 sağlık yönergelerine ve diğer hükûmet prosedürlerine uygun şekilde aşamalı olarak buraya gönderilmeye başlanır.” dedi.

İnsan Hakları Örgütleri Endişeli

Öte yandan, bazı uluslararası insan hakları örgütleri, Bangladeş hükûmetinin yeniden yerleştirme planına dair endişelerini dile getirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), yaptığı açıklamada, “Hükûmet mültecileri adadaki koşullar hakkında yeterince bilgilendirmedi. Ayrıca yetkililerin bazı yanıltıcı bilgi ve teşviklerle onları adaya gitmeye ikna ettiğine dair iddialar var. Örneğin, bir mülteci, adaya gidenlere Myanmar’a dönüş için öncelik verileceği ve kişi başı 5 bin Bangladeş takası (yaklaşık 59 dolar) yardım yapılacağı vaadiyle adını listeye eklettiğini, ancak halen adada yaşayan mültecilerin hapishane benzeri tesislerde yaşadıkları ve hareket özgürlüklerinin olmadığını öğrenince fikrini değiştirdiğini söylüyor.” denildi.

Mülteciler, adaya yerleştirilmelerinin bundan sonra Arakan’a geri dönüşlerini zorlaştıracağını söylüyor. (aa)

Açıklamada, halen Ada’da yaşayan 306 Rohingya’nın durumuna ilişkin, “Adadakiler hareket özgürlüğüne sahip olmadıklarından, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamadıklarından ve eğitim alamadıklarından şikayet ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Fortify Rights (Hakları Güçlendir) Örgütü Bölge Direktörü İsmail Wolff da Bhasan Char Adası’nın dış dünyadan izole bir yer olduğuna ve denize batma riskinin bulunduğuna dikkat çekerek, “İnsan haklarına ve insani yaşam koşullarına dair tüm endişeler giderilmeden, doğru bilgiye dayalı bir rıza sağlanmadan tek bir mülteci dahi adaya yerleştirilmemeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Adada Kalan Kadınlar Açlık Grevi Başlatmıştı

Daha önce de tartışmalara konu olan Bangladeş’teki Bhasan Char Adası’nda tutulan bir grup Arakanlı Müslüman (Rohingya) kadın, geçtiğimiz eylül ayında ailelerine kavuşmak için açlık grev başlatmıştı.

Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrindeki Kutupalang kampınd yaşayan Ansar Ali adlı bir sığınmacı yaptığı açıklamada, Arakanlıların Bhasan Char Adası’nda mahkum gibi yaşadıklarını belirterek, “Burada kalanların bir sürü problemi var. Yetkililer, adada yaşayanların tamamen izolasyonda olması için SIM kartlarını ellerinden aldı.” demişti. adada tutulan Arakanlı Müslümanlar için çok endişeli olduklarını ifade eden Ali, adada kalan kadınların neredeyse beş aydır ailelerinden uzakta olduğunu ifade etmişti. (aa/c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş