Gündem

Dizel Motorlarının Manüpüle Edilmesi Yasa Dışı

Dizel motorların daha az atık ürettiklerini gösteren bir ara programla manüpüle edilmesi yasa dışı bulundu. Avrupa Adalet Divanı, bu kararıyla dizel motor üreticilerine dava açma ve tazminat isteme hakkının yolunu açtı
20 Aralık 2020
Avrupa Adalet Divanı kararı sonrasında VW ile birlikte diğer dizel motor üreticilerine de dava açma ve tazminat isteme hakkı doğmuş oldu.

Avrupa Adalet Divanı, çeşitli ototmobil üreticilerinin dizel motorlarını manüpüle etmesini yasa dışı buldu.

Paristeki bir mahkemenin, dizel motorlarında daha az ekzos atığı gösteren ara bilgisayar programlarının kullanımının hangi şartlarda mümkün olabileceği sorusuna cevap veren Avrupa Adalet Divanı, bu programların kullanımının zasa dışı olduğuna karar verdi.

Başta Volkswagen (VW) olmak üzere pek çok otommobil şirketinin bu tür ara programlar kullandığı ortaya çıkmıştı. Ara program, araç dururken yapılan ölçümlerde aracın daha az atık ürettiğini gösteriyor.

Volkswagen’in yanı sıra , Audi, Skoda, Seat, Porsche, Daimler (Mercedes), BMW ve Fiat ile Iveco’nun da bu programları kullandığı belirtilirken, otombil şirketleri, programı kullanma gerekçesi olarak, bu şekilde motorların korunduğunu öne sürmüşlerdi.

Avrupa Adalet Divanı, ara programların motoru koruma amaçlı olduğunun tespit edilemediğini, sadece araçlara ruhsat alırken gerekli olan ekzos atığı seviyesinin manüpüle edilmiş olduğunu, bu yüzden de yasa dışı olduğuna hükmetti.

Avrupa Adalet Divanı kararı sonrasında VW ile birlikte diğer dizel motor üreticilerine de dava açma ve tazminat isteme hakkı doğmuş oldu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş