Gündem

AB’de Koronavirüs Aşılaması Pazar Günü Başlıyor

Bir yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı Avrupa’da aşılama Pazar günü yoğun bir şekilde başlıyor. Macaristan ilk aşılamayı yaptı.
26 Aralık 2020

Avrupa Birliği ülkeleri koronavirüse karşı geliştirilen aşıların kullanımına yarın başlıyor. AB ülkelerinden Macaristan ise aşıya buğun başladı. Macaristan’da ilk etapta 4875 sağlık çalışanı aşılandı.

AB’nin en büyük ülkelerinden Almanya ise aşılamaya Aşılama Merkezleri başta olmak üzere başlayacak. Aşılama için bir komisyon tarafından tespit edilen risk grupları öncelik elde edecek. Sağlık Bakanı Jens Spahn aşıyı virüse karşı mucizevi bir araç olarak değerlendirdi.

Almanya’da aşılar öncelik ve aciliyet durumuna göre eyaletlerle eyaletlerdeki yerleşim birimlerine dağıtıldı.

Almanya’da muhalefet partileri, iktidarı aşılamaya gecikmeli olarak başlamakla suçladı. Hür demokratlar “Aşı Almanya’da geliştirilip Almanya’da üretilirken, ABD ve İngiltere’de can kurtarıyor. Ama, Almanya buna rağmen Pazar gününü daha ne için bekliyor?” sorusuyla gecikmeyi eleştirdi.

Öte yandan değişim geçirmiş virüsün yaygınlaşması üzerine Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un üçüncü koronavirüs dalgasına karşı uyarı yapması da dikkat çekti.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş