ALMANYA
Gençlik

Almanya’da Pandemi Şartlarına Rağmen Hafızlar Yetişmeye Devam Ediyor

İslam Toplumu Millî Görüş hafızlık çalışmaları pandemi şartlarına rağmen devam ediyor. Son olarak Rhein-Neckar-Saar Mannheim Fatih Camii Hafızlık Kursu öğrencilerinden Kaan Soğla hafızlığını tamamlamasının sevincini yaşadı.
Mehmet Çalay, İlknur Küçük
06 Ocak 2021
Mannheim Fatih Camii talebelerinden Kaan Soğla hafızlığını tamamladı.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Rhein-Neckar-Saar Bölgesi hizmetlerine hız kesmeden sürdürüyor.  Bilhassa eğitim konusunda yarınların büyükleri olacak çocuklara ve gençlere her türlü destek sağlanmaya gayret ediliyor. Bu çalışmalardan biri olan hafızlık hizmetleri de başarıyla yürütülürken tek tek meyvelerini vermeye devam ediyor.

Bölgede yer alan Mannheim Fatih Camii Hafızlık Kursu öğrencilerinden Kaan Soğla yoğun ve istikrarlı bir ders temposunun ardından iki yıl içerisinde zoru başarıp hafızlığını bitirdi. Böylece Mannheim Fatih Camii ilk hafızını da yetiştirmiş oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Bölge Başkanı Şerif Aslan “Çocuklar ve gençler bizim geleceğimizdir onlara sahip çıkmak bizlerin görevidir.” dedi.

“Aileme Ve Hocama Teşekkür Ederim”

Camia’ya konuşan genç hafız Kaan Soğla her gün kendisini evlerine 30 kilometrelik mesafede bulunan camiye getirip götüren anne babasının ve sabırla onu dinleyen hocasının en büyük destekçisi olduğunu söyledi. Soğla “Hafızlığa başlamam için annem çok teşvik etti. İlk başlarda ‘yapamam çok zor herhalde sadece birkaç sureyi anca ezberleyebilirim.’ diye düşünüyordum. Çok şükür annem beni her gün camiye götürdü, onun hasta olduğu veya götüremediği zamanlar da babam götürdü. Her gün camiye gittik ya annem ya babam bazen amcam götürdü beni. Hocam da sabah, akşam ne vakit gitsem beni dinledi. Çok yardım etti bana. Ailemin bu desteği ve hocam Mustafa Güler’in yardımları olmasaydı hafızlığımı tamamlayamazdım.” dedi.

Genç hafız Kaan Soğla, Kovid-19 salgını döneminde okulların da online eğitime geçmesiyle hafızlık için daha çok vakit bulduğunu söyledi. Soğla bu süreçte daha çok ezber yapabildiğini de aktardı.

“Cumamız Hafızlık İle Taçlandı”

Kaan Soğla son olarak ezberlediği Kur’ân-ı Kerîm’in son surelerini da geçtiğimiz cuma günü online olarak vererek hafızlığını tamamlamış oldu. Kaan’ın hafızlık hocası Mannheim Fatih Camii Hafızlık Kursu Müdürü Mustafa Güler Hocaefendi, “Bu kutlu davada gece gündüz demeden zoru başarmaya ve bu yolda hafızlar çıkartmaya niyet ettik. Rabbim bu niyetimizi ve duamızı duymuş olmalı ki duamıza icabet etti. Cumamız bayram ve bu bayramımız bir hafız ile taçlandı. Rabbim bize bu yolda ilk hafızımızı çıkarmayı nasip eyledi. Bunun mutluluğu ve sevinci içerisinde talebem Kaan Soğla’yı tebrik eder böyle güzel imkânlar sağladığı için Genel Merkezimizin öncülüğünde Bölgemize ve İrşad Başkanlığımıza, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Güler “Hafız Kaan Soğla 13 yaşında Real Schule öğrencisi, hemen her gün ailesiyle birlikte uzak bir yoldan yılmadan sabırla ve azimle camiye gelerek hıfzını ikmal etti. Babası Salih Soğla beyi ve eşini tebrik ederim. Rabbim Hafız Kaan Soğla  öğrencimizi Kur’an’la amel edebilmesini ve hafız olarak yaşayabilmesini nasip eylesin.” diyerek sözlerini tamamladı.

IGMG Rhein-Neckar-Saar Bölgesi sosyal medyadan da  istikrarlı bir ders temposunun ardından 2 yıl içerisinde zoru başarıp hafızlığını bitiren Mannheim Fatih Camii Hafızlık Kursu talebesi Kaan Soğla’yı tebrik ederek güzel haberi  cemaatiyle paylaştı.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş