ALMANYA
Gündem

Almanya’da Halk Koronavirüs Aşı Zorunluluğuna Karşı

Almanya’da koronavirüse karşı aşının zorunlu olup olmaması yönündeki ankette halkın çocğunluğu, aşıya karşı olduğunu belirtti.
07 Ocak 2021
@Shutterstock
@Shutterstock

Almanya’da YouGov araştırma şirketi tarafından yapılan “Koronavirüse karşı aşı zorunlu olsun mu?” ankette, yüzde 56 ile halkın büyük çoğunluğu aşı zorunluluğuna karşı çıktı. Katılımcıların yüzde 33’ü aşının zorunlu olmasını istediğini ifade etti. Geri kalan yüzde 11’lik kısım ise bu konuda görüş belirtmedi.

Öte yandan aşı olanlara yönelik ek haklar sağlanmasına da büyük çoğunluk karşı çıktı. Buna göre uçak, kafe, restoranlar gibi yerlere sadece aşı olanların alınması konusuna yüzde 62 karşı çıktı.

“Aşı mecburiyeti olmayacak”

Hükûmet Sözcüsü Steffen Seibert, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, aşı mecburiyetinin olmayacağını, bu konuda çıkan başka haber ve yorumların yanlış olduğunun altını çizdi. Adalet Bakanı Christine Lambrech de tüm vatandaşlara aşı imkânı vermeden önce, aşı olanlara ek imkânlar sağlamamanın adalet ve birlik-beraberliğin gereği olduğunu belirtti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş