MALİ
Dünya

Fransa’nın Mali’de Bir Düğünü Bombaladığı İddia Edildi

Mali'nin Mopti bölgesinde pazar günü düzenlenen ve 100 kişinin öldüğü belirtilen hava saldırısında, bombardımanın Fransa tarafından yapıldığı ileri sürüldü.
08 Ocak 2021
@aa
@aa

Mali’de yayın yapan Studio Tamani radyosuna konuşan yerel yetkili Adama Griaba’nın, Bounti köyündeki hava saldırısının bir düğün esnasında düzenlendiğini ve ölü sayısının 100 ila 150 arasında olabileceğini söylemesi, Barkhane Operasyonu’na bağlı güçlerin, sivilleri öldürmüş olabileceği şüphesini doğurdu. Pazar günü olmasına karşın pazartesi gecesi medyayla paylaşılan saldırıyla ilgili yerel halk, ölenlerin tamamının sivil olduğunu söylüyor. Ölü sayısı bazı kaynaklara göre 100 iken, bazı kaynaklar en az 20-30 kişinin öldüğünü belirtiyor.

Hükûmetten Herhangi Bir Açıklama Yapılmadı

Yerel basına konuşan görgü tanıkları, teröristlerin köydeki düğünü basarak erkeklerin kadınlardan ayrı bir noktada durmasını söylediğini ve saldırının o esnada gerçekleştiğini ifade etti. Hükümet kanadından ya da Mali Silahlı Kuvvetlerince şu ana kadar saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.  Fransa tarafı ise pazar günü bölgede bir hava saldırısı düzenlediklerini ancak sadece teröristleri hedef aldıklarını belirtti.

Genel Kurmay Başkanlığı İddiaları Yalanlandı

AP’ye konuşan Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Col Frederic Barbry, sivilleri bombaladıkları iddialarını yalanlarken, hava saldırısının, kimlikleri tespit edilmiş teröristlerin “şüpheli şekilde toplandığı” alana yapıldığını söyledi.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş