Fransa
Gündem

Sınıfta Gösterilen Resime Bakmayan Müslüman Çocuğa “Laikliği İhlal Ettin” Suçlaması

Fransa’da ilk okul 5. sınıf öğrencisi Elias, sınıfta resimi dersinde gösterilen sanatsal bir figüre bakmayıp gözlerini kapattığı gerekçesiyle laik ilkesini ihlal etmekle suçlandı.
17 Ocak 2021
@Shutterstock

Paris’in güneyindeki Montargis şehrinde Clos Vinot ilkokulunda meydana gelen olayda, resim dersine katılan 5. sınıf öğrensicisi Elias, derste gösterilen sanatsal bir figüre bakmayarak gözlerini kapattı. Derste gösterilen figürün ne olduğu açıklanmazkan, küçük çocuğun bu görsele dini inancından dolayı bakmadığını söylediği iddia edildi.

“Laiklik ilkesine saldırının sorumlusu”

Bunun üzerine okul müdürü imzasıyla küçük çocuğun ailesine mektup gönderildi. Mektupda sınıftaki durumun “ciddi” bir olay olduğuna vurgu yapıldı. Elias’ın okuldaki laiklik ilkesine yönelik bir saldırının sorumlusu olduğu ileri sürüldü. Mektupta, okullardaki laiklik şartının 12. maddesine göre öğrencilerin çeşitliliği destekleyen bir dünya görüşüne sahip olabilmeleri adına eğitimin laik olduğuna dikkat çekildi. Hiçbir öğrencinin dini inancını ya da siyasi görüşünü bahane ederek bir öğretmenin okul müfredatını uygulamasına karşı çıkamayacağı savunuldu. Elias’ın gözlerini kapatarak bilginin evrenselliği ilkesine saygısız bir davranış benimsediği ileri sürüldü.

“Hata ettim”

Elias’ın bu davranışını cezalandırmak için küçük çocuğun; yaptığı hatanın ne olduğunu, neyle suçlandığı ve hatasını nasıl düzelteceğini içeren bir mektup yazması gerektiği belirtildi.

Küçük çocuk da yaptığı davranışın kabul edilemez olduğunu belirterek özür dilediği mektubu okul yönetimine gönderdi.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş