Dünya

Suudi Arabistan Hacca Hazırlanıyor

Suudi Arabistan sıkı tedbirlerle vaka sayısını oldukça düşürdü. Hızlı bir aşılama kampanyası yapılan ülkede Hac ve Umre Bakanlığı bu yılki hac için gerekli önlemleri aldı. Ülkeye giriş yasağı da 17 Mayıs’tan itibaren kalkıyor. Geçen sene sınırlı sayıda Müslümanın hac yapabilmişti.
01 Şubat 2021

Suudi Arabistan 2021 yılı hac hazırlıklarına başladı. Hac ve Umre Bakanlığı, koronavirüs aşılamasının hızla sürdüğü ülkede, bu sene yapılacak olan hac için tüm önlemler alındı.

Suudi Arabistan’da 17 Temmuz’da 4 bin 919 ile en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilirken alınan önlemler sonucu 31 Ocak 2021 tarihinde günlük vaka sayısı 261’e kadar düştü.

İslam Toplumu Millî Görüş Hac ve Umre Başkanı Tahir Köksoy da Camia’ya yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın koronavirüse karşı aldığı önlemlere dikkat çekerek, Suudi Arabistan’da hac hazırlıklarının başladığını bildirdi.

Köksoy, “Allah’ın izni ile bu sene hac yapılabileceğini ümit ediyoruz. Biz de buna göre hazırlıklarımızı yapıyoruz.” dedi.

Koronavirüs salgını sebebiyle geçen sene sınırlı sayıda Müslümanın hac yapma imkânı bulmuştu.

SEYEHAT YASAKLARI 17 MAYIS’TA KALKIYOR

Suudi Arabistan daha önce 31 Mart 2021 tarihinde kaldırmayı planladığı seyahat yasaklarını 17 Mayıs 2021 tarihine erteledi.  Ertelemenin, mutasyonlu virüsün dünyada hızlı bir şekilde yayılması ve çeşitli ülkelerin aşı tedarikindeki gecikmeler sebebiyle yapıldığı bildirildi.

MEDİNE EN SAĞLIKLI ŞEHİR

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü WHO, Medine’yi dünyanın en sağlıklı şehirleri listesine aldı. Medine, aynı zamanda 2 milyon nüfusu aşan şehirler arasında en sağlıklı şehir unvanını aldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş