Toplum

Suudi Arabistan’da Göçmen Kadınların Sürücü Ehliyetine İlgisi Arttı

Araba sürme yasağının kalkmasından sonra Suudi Arabistan'da göçmen kadınların da sürücü ehliyetine ilgisi arttı. Ülkeye yeni gelen göçmen kadınler ehliyetleri varsa, bu ehliyetleri eşleri ya da babaları refakatinde Trafik Dairesi'nde değiştirebiliyor.
07 Şubat 2021

Suudi Arabistan’ın kadınlara araba sürme yasağını kaldırmasından sonra, ülkede yaşayan göçmen kadınların da sürücü ehliyetine ilgisinin arttığı belirtildi. Ülkedeki sürücü kursları ile, İçişleri Bakanlığı Trafik İşleri Dairesi tarafından verilen bilgilere göre, ülkeye gelen ehliyet sahibi yabancı kadınlar da kısa sürede ehliyetlerini değiştiriyorlar. Suudi Arabistan’da ikamet eden yabancılar en fazla 3 ay eski ehiyetlerini kullanabiliyorlar.

Ehliyeti olmayan yabancı kadınlar, ehliyetlerini sürücü kurslarından alabiliyorlar. Gedikleri ülkede ehliyeti olanlar ise bu ehliyetlerini değiştirebiliyorlar. Göçmen kadınların ehliyetlerini değiştirmek için, Trafik Dairesi’ne evli ise eşi, değilse babası refakatinde müracaat etmesi gerekiyor.

Ehliyet değişimi, eski ehliyetlerin elçilik ya da konsolsluk onaylı tercümesinin Suud Trafik Dairesi’ne takdim edilmesi sonrasında bir sürücü testinin başarıyla geçilmesi şartı ile yapılıyor.

ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Körfez İşbirliği Ülkeleri ehliyeti olanlar bu sürücü testinden muaf tutuluyor. Bazı ülkelerde olduğu gibi, başka bir ülkeden alınan ehliyetler iptal edilmeden sahibine iade ediliyor. Bu ehliyetler Suudi Arabistan’da geçerli olmuyor.

Kadınlar dahil turistler ise, mevcut ehliyetleri ile araba kullanabiliyorlar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş