Dünya

BM: 130’dan Fazla Ülkeye Tek Bir Doz Bile Aşı Gitmedi

BM Genel Sekreteri Guterres, Kovid-19 salgınına karşı geliştirilen aşıların eşit ve adil dağıtılmadığını belirterek, "Kovid-19 aşılarının yüzde 75'ini sadece 10 ülke kullanırken 130'dan fazla ülkeye tek bir doz aşı bile gitmedi." dedi. Almanya fakir ülkelere yardım edeceğini bildirirken İngiltere, imkanı olmayan ülkelere yardım için BM'den karar çıkarmak istiyor.
21 Şubat 2021

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve aşıya eşit erişimin görüşüldüğü toplantıda konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, virüsün “orman yangını” gibi yayılırsa sürekli mutasyona uğrayacağı, daha bulaşıcı ve ölümcül olabileceği uyarısında bulundu.

Salgının uzamasının ekonomik iyileşmeyi de geciktireceğine dikkati çeken Guterres, Dünya Sağlık Örgütünün küresel aşı programı COVAX’in desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, Kovid-19 salgınına karşı geliştirilen aşıların eşit ve adil dağıtılmadığını vurgulayarak, “Kovid aşılarının yüzde 75’ini sadece 10 ülke kullanırken 130’dan fazla ülkeye tek bir doz dahi aşı bile gitmedi.” diye konuştu.

G20’ye küresel aşılama planı için acil durum görev gücü kurması çağrısı

Guterres, dünyanın küresel aşılama planına ihtiyacı olduğunun altını çizerek, G20 ülkelerine küresel aşılama planının uygulanması için acil durum görev gücü kurması çağrısı yaptı.

Bu çağrı sonrasında Almanya üçüncü dünya ülkelerine aşı yardımında bulunacağını açıklarken İngiltere de, zengin ülkelerin, fakir ülkelerle daha fazla Covid-19 aşısı paylaşması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bir karar tasarısı sundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş