Gündem

Fransa’da Nantes Arrahma Camii Kundaklandı

Fransanın Nantes şehrindeki Arrahma Camii, kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de olayı kınadı.
Mustafa Pala
10 Nisan 2021
Fransa'nın Nantes kentindeki Arrahma Camii kundaklandı.

Fransa’nın Nantes şehrindeki Arrahma Camiinin giriş kapısı önünde yangın çıkarıldı. Yangında camiin kapısı yandı.

Cami yöneticilerinden Abdeslam Bahloul, yangının bir kundaklama girişimi sonucu çıktığını düşündüklerini ve video kayıtlarını emniyet güçlerine teslim ettiklerini bildirdi. Saldırı, perşembeyi cumaya bağlayan gece meydana geldi. Bahloul, çöp konteynerlerinin kasten kapının önüne konularak ateşe verildiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de olayı kınadı

Fransa’da camilerle ilgili olumsuz açıklama ve konuşmaları ile gündeme gelen İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de olayı kınadı ve twitter hesabı üzerinden SDIS44 itfaye ekibine hızlı müdahalelerinden dolayı teşekkür etti. Darmanin “Olayla ilgili soruşturma açıldı. Loire Atlantique bölgesinde yaşayan Müslümanların yanındayız.” dedi.

Bu arada Paris Büyük Camii de Ramazan ayına yakın bir zamanda mezdana gelen bu saldırı sonrasında, suçluların bulunup cezalandırılmalarını istedi. Paris Camii ayrıca, Fransa’daki ibadethanelerin güvenliklerinin sağlanmalarını da istedi.

Benzin Tenekeleri Olay Yerinde Bırakıldı

Saldırı sabah saat üç sularında meydana geldi. Cami çevresinde saldırıyı gören bir kişinin polisi araması üzerine itfaiye olaya müdahele etti.Camiin kapısına içerisi kartonla doldurulmuş üç çöp konteynerinin bırakılarak benzinle yakıldığı tespit edildi. Olay yerinde benzin dolu teneke kutuları da bulundu. Polis yetkileri camiye ait olan kamera kayıtlarının yanı sıra, şehirdeki mobese kayılarını da incelemeye aldı.

Nantes Emniyet Müdür Yardımcısı Pascal Bolo twitter üzerinden yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınadığını bildirdi ve vatandaşların özgür ve güvenli bir şekilde ibadet etmelerinin anayasal teminat olduğunu açıkladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş